Liz Truss

Liz Truss Kimdir

Tam adı Mary Elizabeth Truss olan İngiliz Dışişleri Bakanı, 1975 yılında Oxford’da doğdu.

Oxford Üniversitesi’nden felsefe, siyaset ve ekonomi diploması alan Liz Truss, yönetim muhasebecisi olarak çalıştı.

Eski İngiltere Başbakanı David Cameron’un Muhafazakar Parti’nin ‘A listesine’ girmesinden sonra Truss, 2010’da South West Norfolk’tan milletvekili oldu. Truss, 2012’de Eğitim Bakanı olarak Cameron hükümetinde kabineye girerek yasama çalışmlarında bulundu.

Truss, 2012 yılında Eğitim Bakanı olarak Cameron hükümetine katıldı. Çeşitli görevlerde bulunan Truss, Eylül 2021’den bu yana İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

İspanya’dan Almanya’ya giden uçak Baltık Denizi’ne düştü.

Başbakan Liz Truss, Dışişleri Bakanlığı öncesi Uluslararası Ticaret Bakanı olarak imzaladığı anlaşmalarla adından söz ettirdi.

Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nı ”Instagram Bakanlığına” çevirmekle suçlanan Truss, bu eleştirilere kulak asmayan bir vitrin sergiledi.

Bazen çiftliklerde kuzuları veya buzağıları seven, bazen uçak gemilerinde ve tanklarda kendini gösteren, bazen de dünyayı gezen, “güçlü” bir kadın imajı verdi.

“İngiltere’de Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan ikinci kadın” olan Truss, uzun süredir İran’da tutuklu bulunan iki İngiltere yurttaşının serbest bırakılmasını sağladı.

Daha sonra İngiltere’nin yeni başbakanı seçildi.

Başbakan Liz Truss, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Kiev yönetimine verdiği destek ve Moskova’ya yönelik yaptırımlarda oynadığı rol de dikkati çekti.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!