Okula uyum eğitimi nedir? Bu Eğitimle Ne Amaçlanır? Okula Uyum Eğitiminin Yararları Nelerdir?

Haberlerin gündem olmasının arkasından okula uyum eğitimi ile alakalı detaylar araştırılmaya başlandı. Peki, okula uyum eğitimi nedir?

Okula uyum eğitimi nedir?

Bakanlık bu sene ilk kez 5-9 Eylül’deki uyum sürecinde çocuk-aile-öğretmen iş birliğinin artırılması amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirecek.

Buna nazaran, uyum eğitiminin başlayacağı, bütün okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğretmenleri tarafınca ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Öğretmenler, bu toplantıda, okul ortamı, öğrenim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar ile alakalı velileri bilgilendirecek.

Bunun yanında veliler, evlatların özellikleri ve hazır bulunuş durumlarına göre gözlemlenen farklılıklarda veli kaygılarını giderici, onların okula uyum dönemini destekleyeceği faaliyetler ile alakalı da bilgi alacak.

Uyum eğitiminin ikinci gününde ise veliler, çocuklarıyla beraber gruplar halinde değişik vakit dilimlerinde okula gelecek.

Veliler ve çocukları, öğretmenleri tarafınca sınıflar, rehberlik servisi, kütüphane, okulun bahçesi, giriş-çıkış şeklinde okulun iç ve dış mekanlarını birlikte gezerek tanıyacak. Veliler ayrıca, okul yönetimi ile tanışma fırsatı elde edecek.

Sürecin üçüncü gününde öğretmenler, yakın kontakt amacıyla öğrencileri ile iki grup halinde etkinlikler yapacak. Bu kapsamda, öğretmenler sınıflarda ve açık havada, evlatların okula uyum periyodunun hızlandırılması için tanıma, tanışma, derslik-okul ortamının tanıtılması, derslik kuralları konulu çalışmalar yapacak.

Minik öğrenciler, uyum eğitiminin son iki gününde ise bütün derslik düzeyinde sürece dahil olacak ve okula uyum periyodunun hızlandırılması için planlanan etkinliklere bütün sınıf arkadaşlarıyla beraber katılacak.

Bu sene ortaokul ve liseye adım atacak öğrencilerin uyum eğitimi dönemi ise 2022-2023 öğrenim öğretim periyodunun açılacağı 12 Eylül’de uygulanmaya başlamış olacak.

Bu kapsamda, ortaokulların 5’inci ve liselerin 9’uncu sınıflarına başlamış olacak öğrenciler için rehberlik ve uyum çalışmaları 16 Eylül’e kadar sürecek.

AYRICA BAKIN

YONCA LODİ KİMDİR

Yonca Lodi, İstanbul’da dünyaya geldi.  Yonca Lodi’nin çocukluğunun büyük bir bölümü Beşiktaş’ta geçti.  İlk ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!