Bahariye Ortaokulu

Okulda Kürtçe İsim Ayrımcılığı Yapıldı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Bahariye Ortaokulu’nda okuyan 8’inci sınıf öğrencisi R. P.’nin, adının Kürtçe olmasından dolayı ayrımcılığa ve ırkçı muameleye maruz kaldığı açıklandı. Öğrencinin babası, çocuklarının kaydını başka okula almaları konusunda kendilerine baskı uygulandığını kaydetti.

Kadıköy Bahariye Ortaokulu’nda okuyan Kürt öğrencinin ayrımcılığa maruz kaldığı belirtildi. Öğrencinin babası, çocuklarının kaydını başka okula almaları konusunda kendilerine baskı uygulandığını kaydetti.

Mezopotamya Ajansı’ndan edinilen bilgilere göre, R.P.’nin okulda diğer öğrencilerle yaşadığı tartışma sonrası hakkında disiplin soruşturması açıldı. Diğer öğrenciler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken, R.P. Pazartesi günü disiplin kuruluna çıkacak.

”SÜREKLİ BASKI YAPILIYOR”

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan çocuğun babası Harun P., oğlunun 3 yıldır bu okulda olduğunu ve hem isminden hem de Kürt olmasından kaynaklı sürekli ırkçılığa maruz kalarak yalnızlaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

2 yıl önce de benzer bir tartışmanın yaşadığını ve bu tartışma esnasında oğlunun mermere çarparak kafasından yaralandığını dile getiren baba, ancak okul idaresinin bu durumu “normal” karşıladığını dile getirdi.

Öğretmenlerin çocuğuna “Adın çok zor. Bu ismi telaffuz edemiyoruz. Sana Reno diyebilir miyiz?” diyerek “ırkçılık” yaptığını dile getiren baba, ayrıca okul idaresinin çocuklarının kaydını başka okula almaları konusunda kendilerine baskı uyguladığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının bu iddialara yönelik ciddi bir soruşturma yapması gerektiği ortadadır.

İddiaları sormak için aradığımız Bahariye Ortaokulu’nda konuştuğumuz bir yetkili, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!