Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi

Politik tutuklular, bu kez süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı

Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan politik tutuklular, maruz kaldıkları ihlallerin sona ermesi isteğiyle bu kez süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.

Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Uğur Taşdeviren, Hüseyin Osmanpur ve Hüseyin Aydın, “askeri nizamda ayakta sayım” dayatması ve hak ihlallerine karşı 12 Eylül’de 10 gün açlık grevine girmişti. Yapılan görüşmeler üzerine eylemlerini sonlandıran 3 tutuklu, ihlallerin devam etmesi üzerine bu kez süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladıklarını kamuoyuna duyurdu.

Taleplerinin karşılanmasını isteyen Taşdeviren, “Eylül ayında 10 gün açlık grevine girdiğimizde açlık grevinden çok ölüm orucu koşulları bize dayatıldı” dedi.

“Kimliğimize dönük bir saldırı var” diyen Taşdeviren, devamla şunları söyledi: “Kişisel çıkarlar için açlık grevine girmedik. İrademizi tanımıyorlar, bir adli tutukluya yaklaşımları ne ise bize o şekilde yaklaşıyorlar. Ayakta, askeri nizamda sayım dayatıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Taşdeviren, İHD ve tutuklularla dayanışma dernekleri ile siyasi partilerin cezaevi komisyonlarına “cezaevine heyetler gönderip, tutuklular ile görüşün” çağrısı yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Tutuklulardan Uğur Taşdeviren, bugün Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yaşayan ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Taşdeviren, ilk eylemleri sonrası cezaevi savcısı ile görüştüklerini, taleplerinin karşılanacağı sözü verildiğini ancak taleplerinin karşılık bulmadığını aktardı.

Taşdeviren, devamla: “Bir ay içinde bize 6 soruşturma açıldı. Bu soruşturmalar sonucunda 6 ay açık görüş cezası verildi. 14 günde bir ceza veriyorlar. Buna karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladık. Başka çaremiz kalmadı. Mahkeme, infaz savcılığı, Adalet Bakanlığı, siyasi parti, İnsan Hakları Derneği nereye başvursak bir sonuç alamıyoruz. En son çaremiz bedenimizi ortaya koymak.”

EYLEM SONRASI BASKI ARTTI

Taleplerinin karşılanmasını isteyen Taşdeviren, “Eylül ayında 10 gün açlık grevine girdiğimizde açlık grevinden çok ölüm orucu koşulları bize dayatıldı. Bizi tekli hücrelere attılar. Bir ay hücrede sadece su veriyorlar. Açlık grevi için gerekli diğer gıdaları vermiyorlar. Bizi kamerasız yere alarak psikolojik baskı uyguluyorlar. Bugün yine greve başladık, aynısını yapacaklar. Bizi ayıracaklar. Caymamız ve geri adım atmamız için uğraşacaklar” ifadelerini kullandı.

TALEPLER

“Kimliğimize dönük bir saldırı var” diyen Taşdeviren, devamla: “Kişisel çıkarlar için açlık
grevine girmedik. İrademizi tanımıyorlar, bir adli tutukluya yaklaşımları ne ise bize o şekilde yaklaşıyorlar. Ayakta, askeri nizamda sayım dayatıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Bunun için her gün saldırıya maruz kalıyoruz. Taleplerimiz kabul edilene kadar grevde olacağız. Sonuna kadar direneceğiz. 3 kişiyiz, yalnız kaldık. Ya bizim taleplerimizi karşılayın ya da bizi başka bir cezaevine sevk edin diyoruz. Ancak ne taleplerimiz kabul ediliyor, ne de sevk yapılıyor.” dedi.

Taşdeviren, İHD ve tutuklularla dayanışma dernekleri ile siyasi partilerin cezaevi komisyonlarına “cezaevine heyetler gönderip, tutuklular ile görüşün” çağrısı yaptı.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!