Tutuklu Yakınları: “Hasta tutuklular için bir kanun çıkarılması ve serbest bırakılmaları gerekmektedir”

“Adaletin sağlanması için eylemdeyiz” diyen Boltan, “hasta tutuklular için bir kanun çıkarılması ve hasta tutukluların serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Adalet Nöbeti’ni Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde sürdüren aileler, çocuklarının tedavi edilmesini istedi.

Tutuklu yakınlarının, hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için Diyarbakır’da başlattığı Adalet Nöbeti eylemi devam ediyor.

Tutuklu yakınları, eylemlerinin 280’inci gününde Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde bir araya gelerek, hasta ve infazı yakılan çocuklarının serbest bırakılması için açıklama yaptı.

Eyleme, tutuklu yakınlarının yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üye ve yöneticileri de katıldı.

Burada konuşan ağır hasta tutuklu Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan, aylardır nöbet eylemlerinde olduklarını ancak gelinen aşamada seslerinin duyulmadığını belirtti. “Adaletin sağlanması için eylemdeyiz” diyen Boltan, hasta tutuklular için bir kanun çıkarılması ve hasta tutukluların serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Boltan, “Biz çocuklarımızın cenazeleri cezaevlerinden çıkmaması için bu mücadeleyi veriyoruz. Çocuklarımızı tedavi etsinler, eğer etmiyorlarsa da bıraksınlar, biz tedavi edelim. Eğer Cumhurbaşkanı ile Adalet Bakanı’ndan biraz vicdan olsaydı, bizim çok şey istemediğimizi anlayacaklardır. Biz sadece hasta tutukluların tedavi edilmesi ve serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. (MA/Diyarbakır)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!