Maku Cezaevi’nde ölüm orucu sürüyor: Tutuklular hücrelere konuldu

İran’da Maku Cezaevi’nde ölüm orucuna başlayan HDP Agirî İl Genel Meclis üyesi Mehmet Birdal ile TIR şoförleri Faruk Cansever ve Mahmut Kandemir’in dışarı ile iletişim kurmamaları için tekli hücrelere konuldukları aktarıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, ticaret için 15 ay önce İran’a giden Mehmet Birdal, İran rejim polisleri tarafından gözaltına alındı, “PKK ve PJAK üyesi olmak”, “PKK’ye yardım etmek”, “Düşman gruplarla işbirliğinde olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Milli güvenliğe tehdit oluşturmak” iddialarıyla 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yine İran sınırındaki arama noktasında sürücülüğünü yaptıkları TIR’da ameliyat ipliği bulunduğu için tutuklanan Mahmut Kandemir’e 6 ay hapis cezası ve 5 milyar 216 milyon Tümen (yaklaşık olarak 16 milyon TL) para cezası verildi. Aynı gerekçe ile tutuklanan Faruk Cansever’e de yaklaşık olarak 3 buçuk milyon TL para cezası verildi.

Tutuklular hak ihlallerine karşı 1 Kasım’da ağızlarını dikerek ölüm orucu eylemine başladı.

İran’da Maku Cezaevi’nde ölüm orucuna başlayan HDP Agirî İl Genel Meclis üyesi Mehmet Birdal ile TIR şoförleri Faruk Cansever ve Mahmut Kandemir’in dışarı ile iletişim kurmamaları için tekli hücrelere konuldukları aktarıldı.

Ticaret için gittiği İran’da tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Agirî İl Genel Meclis üyesi Mehmet Birdal ile aynı cezaevinde tutulan TIR şoförleri Faruk Cansever ve Mahmut Kandemir’in başlattıkları ölüm orucu, 10 gündür devam ediyor.

Hukuksuz bir şekilde tutuklandıklarını belirten 3 kişi, cezaevinde hak ihlallerine karşı 1 Kasım’da dudaklarını dikerek ölüm orucuna başladı. 3 tutuklunun cezaevinde ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldıkları dile getirildi.

TEKLİ HÜCRELERE KONULDULAR

Dışarı ile iletişim kurmaları engellenen üç tutuklunun ölüm orucuna başladıkları günden bir gün sonra tekli hücrelere konuldukları belirtildi. Durumları gün geçtikçe ağırlaşan tutuklulardan Birdal ve Kandemir’in artık ayağa kalkamadıkları belirtildi. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Kübizm karşıtları neyi savunurlar?

Kübizme karşı çıkanlar genellikle şu argümanları ve savunuları öne sürerler: Geleneksel Sanat Anlayışı Gerçekçilik ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!