ABB’nin talebi üzerine ODTÜ’lülere ceza

Melih Gökçek döneminde ODTÜ ormanını parçalayan yol çalışmasına karşı eylem yapan 13 ODTÜ’lü hakkında istinaf mahkemesinden dönen kararın, yeniden görüldüğü davada ABB’nin talebi üzerine ceza ile sonuçlandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri (ODTÜ’lüler) ve 100’üncü Yıl Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, 2013’de eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek tarafından yürütülen ve ODTÜ ormanını parçalayan yol çalışmasına karşı bir direniş başlattı. Gökçek’in söz konusu yola karşı eylem yapan pek çok kişi hakkında şikayetini sürdürdüğü öğrenildi. Mevcut CHP’li Başkan Mansur Yavaş yönetimindeki ABB’nin de Gökçek döneminde sürdürülen yol çalışmasına karşı çıkan ve cezaları İstinaf Mahkemesi’nden dönen ODTÜ’lülerin yeniden cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme ODTÜ’lülere ilişkin yeniden karar bağladı ve ceza verdi. Bunun yanı sıra 8 Kasım’da yine Gökçek’in başlattığı, Yavaş’ın sürdürdüğü ‘Bilkent İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantı Projesi’ne karşı verdikleri dilekçeleri Belediye Meclisi’nde izlemek isteyen öğrenciler, ilk olarak özel güvenlik görevlileri, ardından çevik kuvvet ekiplerince darp edildi, ters kelepçeyle gözaltına alındı.

ABB’nin de talebi üzerine dava yeniden Ankara 23’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ABB avukatı, “İdarenin faaliyetine engellenmesi nedeniyle şikayetimiz devam etmektedir, sanıkların cezalandırılmalarına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi ve ODTÜ’lülerin yeniden cezalandırılmasını talep etti.

Davada, mahkeme bir önceki kararı bozarak, ODTÜ’lü 13 kişi hakkında 20 gün ve 8 ay aralığında hapis cezaları verdi.

Mahkeme, verilen cezayı para cezasına dönüştürdü. ODTÜ’lüler hakkında 6 bin liraya varan para cezaları verildi. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!