KYK yurtlarında yaşanan zehirlenmeler

KYK yurtlarında yaşanan zehirlenmeler Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit; Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtların yemekhanelerinde yaşanan zehirlenme vakalarını Bakanlığa sunduğu önerge ile meclis gündemine taşıdı.

Koçyiğit, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde şunları söyledi; “Kredi Yurtlar Kurumları’na (KYK) bağlı yurtların yemekhanelerinde basına yansıyan bilgilere göre son 1 ay içerisinde toplu zehirlenme vakaları sıkça yaşanmış ve bu kapsamda Karabük’te 130, Ankara’da 21, Tunceli’de 12, Gümüşhane’de 40 olmak üzere öğrenilebildiği kadarıyla en az 200’ün üzerinde öğrenci hastaneye kaldırılmıştır.

Öğrenciler, yemek sorununun büyük problem olduğunu belirterek yemekleri çoğu zaman yiyemediklerini, sürekli yemeklerden dolayı zehirlenmeler olduğunu dile getirmişlerdir.

Nitekim son alınan karar gereği yemekhanelerde sabit menü çıkartıldığı ve bu yemeklerin içerisinden de türlü böceklerin çıktığı basına yansımaktadır.”

CEVAPLANDIRILMASI İSTENEN SORULAR

Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplandırmasını istediği sorular şöyle:

KYK Yurtlarındaki yemekhaneler kimler tarafından işletilmektedir, bu yerlerde mutfak, hijyen denetimleri ne sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır?

Yemekhanelerde sabit menü uygulamasına geçilmesinin nedeni nedir?

Bakanlığınızca eğitim-öğretim yılına başlanıldığı günden itibaren zehirlenme vakası yaşanan yurt sayısı tespit edilmiş midir, istatistik çıkartılmış mıdır?

KYK Yurtlarındaki yemekhanelerin ihaleleri hangi şirketlere verilmiştir? Şirketlerin şartname kurallarına uyup uymadığı hangi kurum tarafından ne sıklıkla denetlenmektedir?

Öğrencilerin beslenmesi için yapılan yemeklerden numune alınmakta mıdır? Şimdiye dek basında da yer alan böcekli yemeklerden numune alınmış mıdır?

Son zamanlarda Bakanlığınıza bağlı birçok yemekhanede zehirlenme vakalarının yaşanmasına dair açıklama yapacak mısınız?

Bakanlığınızın ilgili birimlerince zehirlenme vakalarının duyulduğu yurt yemekhanelerine yönelik bir soruşturma açılmış mıdır? Sorumlularla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

Bakanlığınızın ilgili birimlerince zehirlenme yaşayan öğrencilerin sağlık durumları takip edilmekte midir?

Bakanlığınızca yurt yemekhanelerinin özelleştirilmesinin zehirlenme vakaları içerisindeki payına dair araştırma yapılmış mıdır?

KYK yurtlarındaki yemekhanelerde ücretler ne kadardır? Yıllara göre ücretlerdeki artış nasıldır? (Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

FUTBOL FELAKETİ!

TEMEL DEMİRER   “Futbolu eskiden açlar oynar, zenginler izlerdi. Şimdi ise zenginler oynuyor, açlar izliyor.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!