sütlüceliler

Katı atık bertaraf tesisi istemeyen Sütlüceliler: ”Dersim Belediye Meclisi, projeden çekilmeli”

Dersim merkez Sütlüce köyünde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesinin, bölgede olumsuz sonuçlar yaratacağını belirten köylüler, Dersim Belediye Meclisi, projeden çekilmeli açıklamalarında bulundular.

Dersim merkeze bağlı Sütlüce Köyü’nde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesinin, bölgede olumsuz sonuçlar yaratacağını belirten köylüler, belediye meclis toplantısına girerek, konunun gündeme alınması yönünde dilekçe verdi. Meclis üyelerinin oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda, proje cuma günü belediye meclisinde oylamaya sunulacak.

Bugün, Sanat Sokağı’nda bir araya gelen köylüler, ellerindeki döviz ve pankartlarla belediye binasına yürüyüş gerçekleştirdi. Meclis toplantısına katılmak isteyen köylüler, meclis toplantısının büyük salonda yapılmasını talep etti. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, büyük salon için teknik hazırlıklar yapılmadığı için meclis toplantısının orada yapılamayacağını belirtti.

Belediye meclis salonuna gelen köylüler, meclise yazılı dilekçe vererek ‘katı atık tesisinin’ gündemin birinci maddesine eklenmesini ve iptali için oylama yapılmasını istedi. CHP’li, HDP’li ve EMEP’li meclis üyeleri, köylülerin verdiği yazılı önerge dilekçesini imzaladı. Daha sonra meclis oy birliği ile aldığı kararla, konunun cuma günü saat 10.00’da belediye konferans salonunda ele alınacağını ve projenin iptali için oylamanın yapılacağını duyurdu.

“MECLİS ANCAK DERKAB’I TOPLANTIYA ÇAĞIRABİLİR”

Belediye meclisinin yapıldığı toplantı odasında konuşan Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, meclisin sadece, Dersim Entegre Katı Atık Birliğini (DERKAP) toplantıya çağırabileceğini belirterek “Böyle bir yöntem olabilir mi? Biz o zaman DERKAB’ı niye kuralım” dedi.

“MECLİS KATILMA VE ÇEKİLME KARARI ALABİLİR”

Maçoğlu’na cevap veren Avukat Özgür Ulaş Kaplan, meclisin, belediye kanununun 18. maddesine göre mahalli idarelerle oluşturulacak birliklere katılma ve bu birliklerden çekilme kararı alabileceğini söyleyerek “Çok açık ve net kararlar var. Bizim talebimiz şudur; mevcut projenin yaratacağı sonuçlar nedeniyle mevcut projenin yapımından vazgeçilmesi, doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda yapılması için bir karar alınması ve çalışmaların başlatılması” diye konuştu.

“MECLİS, PROJEDEN ÇEKİLME YÖNÜNDE KARAR ALMAK ZORUNDA”

Köylülerin avukatı Özgür Ulaş Kaplan, toplantı sonrası belediye binası önünde yaptığı açıklamada katı atık bertaraf tesisinin yaratacağı problemlere dair sadece yöre halkının değil tüm Dersim’in taleplerinin olduğunu söyleyerek köylülerin bu taleplerinin belediye meclisinde görüşülerek karar altına alınması yönünde bir talebin olduğuna dikkat çekti.

Belediye kanununa göre belediye meclisinin alacağı kararlara belediye başkanının uymak zorunda olduğunu hatırlatan Kaplan, belediye başkanının meclisin temsilcisi konumunda olduğunu belirtti.

Belediye meclisinin bu projeden çekilme yönünde karar almak zorunda olduğunu söyleyen Kaplan şöyle devam etti: “Bu anlamda yöre halkının, projenin yaratacağı olumsuz sonuçlardan dolayı bu projenin başka bir yerde yapılması yönünde talepleri bulunuyor. Bunu belediye meclisi üyeleri de dile getirdiler. Meclis üyeleri de belediye meclisine
bir önerge verdiler. Verilen önergede mevcut projenin bu alanda yapımından vazgeçilmesi, başka bir yerde yapılması için çalışmaların başlatılması belirtildi. Bu yönde bir karar alınmaması durumunda, belediye başkanının içinde yer aldığı birlikten çekilmesi yönünde bir önerge verildi. Bu önerge oy birliğiyle kabul edildi. Cuma günü bu konu tekrardan gündeme gelecek. Mevcut görüşme neticesinde önerge sahipleri imzalarının arkasında durmak zorundadır. Bu doğrultuda bir karar çıkması halinde mevcut alandan vazgeçilmesi gerekmektedir” (Orhan KURUL-Dersim-Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!