Sütlüce köylüleri protesto

Dersim Belediyesi Meclisi’ne katı atık protestosu

Dersim’in Sütlüce köyünde yapılması planlanan katı atık tesisinin belediye meclisinden onaylanması köylüler tarafından protesto edildi.

Dersim Belediye Meclisi, Sütlüce köyünde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi projesinin sürdürülmesine karar verdi. Tesisin bölgede olumsuz sonuçlar yaratacağını belirten köylüler, belediye önünde kararı protesto etti.

Köylüler, ”mevcut projenin yaratacağı sonuçlar nedeniyle mevcut projenin yapımından vazgeçilmesi, doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda yapılması için bir karar alınması ve çalışmaların başlatılması” gerektiğini talep etmişti.

Köylülerle birlikte meclise konunun gündeme alınması yönünde dilekçe veren Avukat Özgür Ulaş Kaplan, meclisin, belediye kanununun 18’inci maddesine göre mahalli idarelerle oluşturulacak birliklere katılma ve bu birliklerden çekilme kararı alabileceğini söyleyerek, “Çok açık ve net kararlar var. Bizim talebimiz şudur; mevcut projenin yaratacağı sonuçlar nedeniyle mevcut projenin yapımından vazgeçilmesi, doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda yapılması için bir karar alınması ve çalışmaların başlatılması” gerektiğini talep etmişti.

Dersim Belediyesi’nin projeden çekilmesine ilişkin bugün yapılan toplantıda, oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıkınca köylülerle belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı.

Köylüler, Fatih Mehmet Maçoğlu’na da plastik şişe ve ellerindeki dövizleri atarak tepki gösterdi.

Köylüler, karara evet oyu kullananları protesto etti. (Hivda Tekkaynar – Gazeteci / MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!