Mustafa Sarıgül

Mustafa Sarıgül Kimdir, Hayatı

İş adamı ve siyasetçi Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesinde dünyaya geldi.
1999 ve 2014 seneleri arasında İstanbul’un Şişli ilçesinin belediye başkanlığını yaptı.

23 Haziran 2023 tarihine kadar 17 Aralık 2020 tarihinde kurduğu Türkiye Değişim Partisi’nin genel başkanlığı görevini yaptı. 14 Mayıs 2023 itibarıyla Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan milletvekilidir.

28 Mart 2004 mahalli seçimlerinde CHP’den aday olduğu Şişli belediye başkanlığına yurttaşlar tarafından ikinci defa seçildi.
Bu seçimlerde aldığı yüzde 67’nin üzerindeki oy oranından cesaret alan Sarıgül, CHP liderliğine aday oldu.

29 Ocak 2005 tarihinde Ankara’da yapılan 13. CHP Olağanüstü Kurultayı’nda Deniz Baykal’a karşı yenildi.
24 Mart 2005 tarihinde CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından “Kurultayı arbede ve şiddet ortamına çevirdiği” gerekçesiyle CHP’den ihraç edildi.

Bu kararın iptali için verdiği uzun hukuk mücadelesini 2005 yılında kaybeden Sarıgül, Kasım 2005’te DSP’ye katıldı.
Sarıgül’ün tekrar DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır.

Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiştir, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini teklif etmiştir.

29 Mart seçimleri’nde, bu sefer DSP’den, üçüncü defa Şişli belediye başkanlığına aday oldu.
Sarıgül, bu seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 55 oranında oy alarak, bir önceki seçime göre oy oranı azalmasına rağmen üçüncü defa Şişli belediye başkanlığına seçildi.

Kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir değişimci partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma girişimlerine başladı.
Bu bağlamda Temmuz 2009’da DSP’den istifa etti.

2009 senesinde TDH’yi başlattı.
2010 senesi ocak ayı başında yeni partisini kuracağını belirten Mustafa Sarıgül bu partinin tüzük taslaklarını medyaya açıkladı.

22 Haziran 2010 tarihinde yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketi’nin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’yi destekleyeceğini söyledi.

31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında tekrar CHP’ye katıldığını açıkladı.
Partiden ihracı kararının kaldırılması için verdiği dilekçe 3 Kasım 2013 tarihinde Parti Meclisi’nde onaylandı ve Sarıgül resmen CHP’ye döndü.

2014 Mahalli Seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Sarıgül, başkanlığı AK Parti adayı Kadir Topbaş’a 7 puan farkla kaybetmiştir.

23 Ocak 2019 tarihinde CHP’den istifa etti ve DSP’ye katıldı.
2019 mahalli seçimlerinde DSP’nin Şişli Belediyesi başkan adayı oldu, fakat 31 Mart seçimlerini CHP’nin ve Millet İttifakı’nın adayı Muammer Keskin’e 20 puan farkla kaybetti.

27 Ekim 2020 tarihinde DSP’den ayrıldığını ve yeni siyasi parti kuracağını belirtti.
17 Aralık’ta Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi’nin devamı niteliğinde olan Türkiye Değişim Partisi’ni kurdu.

Sarıgül, 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldı ve aynı gün yapılan genel seçimler için CHP tarafından Erzincan’da 1. sıradan milletvekili adayı olarak gösterilmiştir.

Seçim sonuçlarına göre CHP listesinden Erzincan milletvekili oldu.
Böylece Sarıgül 36 sene aradan sonra tekrar meclise girmiştir.

Genel başkanı olduğu Türkiye Değişim Partisi 23 Haziran 2023’te yapılan 1. olağanüstü kongresinde Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmiştir.

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!