MERİH AŞKIN KİMDİR

Sanatçı Merih Aşkın Ankara’da dünyaya geldi.

Müzikle ilk tanışması İlkokul yıllarını geçirdiği Elazığ’da babasından gördüğü ve sesler çıkardığı klavye sayesinde oldu.

İlerleyen yıllarda bağlamayla tanışarak Anadolu müziğini,deyişleri,türküleri anlamaya çalıştı.

Eskişehir’de geçirdiği üniversite yıllarında kopuz,perdesiz gitar gibi enstrümanlara ilgi duyarak Erkan Oğur ile tanışma imkanı buldu.

Eskişehir’deki muhendislik eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti ve 3 yıl kadar kendisinin yegane okulu olarak nitelendirdiği Erkan Oğur ile perdesiz gitar çalıştı.

Aynı dönemde Derya Türkan ve Emin İgüs ile Türk müziği ve makam sistemi, Ayşe Tütüncü ile ensemble çalışabilme imkanı buldu.

İstanbul’da ve çeşitli yerlerde kendi projeleriyle ya da misafir olarak katıldığı projelerde,gitar,perdesiz gitar,kopuz gibi  müzik enstrümanları icra etti.

2012 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musıkisi Devlet Konservatuarında yüksek lisans eğitimine başladı.

2013 yılının şubatında ilk albümü ”Siret” Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı.

Halen çeşitli projelerle ve müzisyenlerle çalışmaya ve öğrenmeye devam etmektedir.

Merih Aşkın üçüncü solo albümü ”Aşıklarda Olmaz Hile” ile yeniden dinleyicileriyle buluştu.

2013 senesinde ”Siret” ve 2015 senesinde yayınlanan ”Terennüm” albümlerinden sonra yine Kalan Müzik etiketiyle yayınlanacak albümde, aralarında Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif , Sadık Miskini, Hasan Kaplani gibi Anadolu’da yaşamış çeşitli aşıklara ait on adet deyiş ve türkü yer almaktadır.

Tüm eserlerin düzenlemesi ve enstrüman icraları kendine özgü bir biçimle Merih Aşkın tarafından yapılan albümde, Perküsyon’da Kerem Can Aslan, Keman’da Şervan Ayaz, Klarnet’te Caner Malkoç, Rebab’ta Ali Saran Merih Aşkın’a eşlik etti. 

Kalan Müzik Stüdyoları’nda kaydedilen albümün Mix ve Mastering işlemleri Zeynel Günbek ve Alican Özbuğutu tarafından yapıldı.

Albümde yer alan bir eserde de, Anadolu Müziği’nin önemli ve yaratıcı müzisyenlerinden Ali Rıza Albayrak, sesi ve sazıyla Merih Aşkın’a konuk oldu.

 

”Aşıklarda Olmaz Hile” albümü, bu albümün gerçekleşmesini isteyen ve büyük destek veren, hayatını kaybeden Anadolu Müziği’nin ölümsüz hazinesi Hasan Saltık’a ithaf edilmiştir.

Merih Aşkın – Aşıklarda Olmaz Hile Adlı Albümün İçeriği:

Yağmur yağar

Kan gider

Garip

Seyyah oldum

Bir garip bülbülüm

Yürüyorum dikenlerin üstünde

Niye çattın kaşlarını

Yola çevirdiler beni

Sen bir ceylan olsan

Akşam olur karanlığa kalırsın

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!