ÇİMEN YALÇIN KİMDİR

Sanatçı Çimen Yalçın müzik dünyasının başarılı isimlerindendir.

1987 senesinde Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde dünyaya geldi.

Çimen Yalçın, henüz İlkokul çağında, 6 yaşındayken ilk sahne deneyimini yaşadı.

Yalçın’ın ilk bağlamasını 11 yaşındayken abisi ona hediye etmiştir. 14 yaşında TRT İzmir Radyosu tarafından açılan olan Türk Halk Müziği Gençlik Korosu sınavını kazanmıştır.

Çimen Yalçın, TRT ve TRT İzmir Radyosu’na çıkmış türküler seslendirmiştir.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Bölümü’nden mezun oldu.

Başarılı sanatçı, 2016 senesinde British Council tarafından düzenlenen “The Mix City” adlı projede Europe Music Awards’a (MTV ödülleri) layık görülen isim olmuştur.

2004 senesinden bu yana profesyonel olarak müzik hayatına devam etmektedir.

2013 senesinden beri Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu bünyesinde ses sanatçısı olarak müzik çalışmalarını sürdürmektedir.

Son dönemlerde özellikle birçok sinema ve dizi gibi projelerin içerisinde yer aldı.

Ünlü isim seslendirdiği türkülerle ekran başındaki izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır.

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde, O Vay Ben Ağlarum türküsü ile geceye damga vurdu.

Anonim olan türkünün “Aman Ali” nakaratını, “Aman Zeyno” diye okumuştur.

Dizide Zeynep karakterini Ece Hakim canlandırmıştır.

Evli olan başarılı sanatçı’nın eşi Şeniz Çiçekçioğlu’dur.

Eşi müzik öğretmeni olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Halk müziği sanatçısı Çimen Yalçın, bu kez Ermeni kızı Gulo’nun acısını Kürtçe anlatıyor. ‘Bafille Gulo’, tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Halk müziğinin genç isimlerinden, farklı bölgelerden farklı ağızlarda söylediği türkülerle dikkat çeken Çimen Yalçın, bu kez Kürtçe bir kilam ile müzikseverlerle buluştu.

Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan ‘Bafille Gulo’, tüm dijital müzik platformlarındaki yerini aldı. Dengbejlik geleneğinin önemli anonim eserlerinden biri olan ‘Bafille Gulo’, 19. yüzyılın sonralarında Muş’ta bir Kürt beyi tarafından kaçırılan, hem fiziksel hem de psikolojik şiddete, baskıya maruz kalan Ermeni kızı Gülizar’ın (Gulo’nun) hikâyesini anlatmaktadır.

Dedesi de dengbej olan Çimen Yalçın bu eseri, dengbejlik mirasından öğrendiği geleneksel üslubu modern bir altyapıyla harmanlayarak sunmaktadır.

Müzikle dolu bir ailede dünyaya gelen Çimen Yalçın, 2013 senesinden bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde ses sanatçısı olarak türküleri yorumlamaktadır.

2020 yılında British Council’ın üstlendiği ‘Kesişen yollar: 80 yılda değişen hayatlar’ projesine ‘İlham Veren 80 Kadın’dan biri olarak seçildi.

Farklı karma albümlerde farklı yörelerden türküleri ustalıkla seslendirmesiyle dikkat çeken Çimen Yalçın, geçtiğimiz yıl ilk solo albümü ‘Bu Toprağın Ezgileri’ni müzikseverlerin beğenisine sunmuştur.

Albüm müzik yazarları tarafından yılın en başarılı albümlerinden biri olarak yorumlanmıştır.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!