Mersin’de Alevi yurttaşların evlerini işaretleyen bir kişi gözaltına alındı

Mersin’de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler aynı apartmanda 5 Alevi ailenin dairelerinin girişlerine kırmızı boyayla çarpı işareti koydu.

Birgün’den Abidin Yağmur’un haberine göre Mersin Yenişehir’e bağlı Batıkent Mahallesinde 60 dairelik bir sitede oturan ve Alevi yurttaşların yaşadığı 5 dairenin kapısına kırmızı boya ile çarpı işareti konuldu.

Evleri işaretlenen yurttaşlar şikayetçi olurken, site önünde önlem alan polis ekipleri, işaretleme yaparak provokasyon yapan kişi ya da kişilerin bulunması için çalışma başlattı.

Edinilen bilgiye göre olay dün akşam saatlerinde Yenişehir ilçesi Batıkent mahallesinde yer alan 3 blok ve 60 daireden oluşan Parkent Sitesi’nde meydana geldi. Sitenin C Blokta ikamet eden Alevi yurttaşlar H.Ç, C.L, M.A, Ş.K ile N.C’nin dairelerinin kapıları işaretlendi.

Akşam saatlerinde işlerinden evlerine dönen yurttaşlar kapılardaki bu işaretleri görünce birbirlerine haber verdi.

İşaretlenen evlerin beşinin de Alevi ailelerin bulunduğu daireler olduğu anlaşılınca yurttaşlar ve site yöneticisi Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne durumu bildirildi.

Şikayet üzerine Terörle Mücadele (TEM) ekibinin de yer aldığı polis ekipleri gelerek apartmanda incelemelerde bulundu, yurttaşların ifadesi alındı.

“ALEVİ OLDUĞUMUZ İÇİN YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Yurttaşlardan biri polise verdiği ifadede, “C blokta ikamet etmekteyim. Saat 20.10 sıralarında komşularımın araması üzerine daire kapımın çıkış yönüne sol tarafına 30×30 cm ebadında kırmızı renk sprey boya ile çarpma işaretinin yapıldığını gördüm. Yapılan bu işaretin Alevi olduğumuz için yapıldığını düşünüyorum. İşareti yapan kişi veya kişilerden davacı ve şikâyetçiyim” dedi.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

AA’nın haberine göre, bir şüpheli, polis tarafından yakalandı. Şüphelinin evinde yapılan aramalarda, 2 gümüş gri renkli sprey boya ve dijital materyal ele geçirildi. Olaya ilişkin adli soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

İrfan Saraloğlu Kimdir

Eski futbolcu ve şu an Galatasaray yardımcı antrenörü İrfan Saraloğlu, 16 Eylül 1962 tarihinde Ardeşen’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!