10 ayda 1 milyon 386 bin kişi işsiz kaldı

İŞKUR’un verilerine göre, bu yılın ilk 10 aylık döneminde toplam 1 milyon 386 bin kişi, işinden çıkarıldığı için işsizlik sigortasından işsizlik aylığı almak üzere başvuruda bulundu.

İşsizlik sigortasına başvuruda bulunanların sigortadan yararlanma koşullarının ağırlığı sebebiyle sadece yüzde 48,6’sını oluşturan 675 bin işsize işsizlik ödeneği bağlandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işsizliğin yanında işini kaybedenlerin sayısında da artış olduğunu, resmi verilerin dahi işsizliğin arttığını işaret ettiğini belirtti. Üniversite mezunu olup kendi eğitim aldığı branşın dışında çalışanlara her iş kolunda rastlandığına vurgu yaptı.

İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK GELİŞMELER

Eylülde sanayi üretiminin mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında daraldığına ve üretimdeki yıllık artış hızının ise yüzde 0,4’e kadar düştüğüne vurgu yapan Gürer: “Sanayi üretiminde eylül ayında yaşanan bu gelişme, ekonominin yılın üçüncü çeyreğinden itibaren yavaşladığına ilişkin tahminlerin tutarlılığını güçlendiriyor. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa ülkelerinin içine girmeye başladığı durgunluğun dış talepte yarattığı durağanlığı ve yüksek enflasyonun satın alma gücünü eritmesinin iç talebe olumsuz yansıması üretimi derinden etkiliyor. Bu durumda olumsuz yansımaları sorunları attırıyor” diye konuştu.

İŞSİZLİKTE FECİ TABLO

DİSK-AR, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerinden, temmuz-ağustos-eylül dönemini kapsayan 3. çeyrek işsizlik ve istihdamın görünümü raporu yayımlandı:

  • Kayıtlı tam zamanlı istihdam (KATİ) sadece 21.8 milyon!Çalışma çağındaki 64.7 milyon kişinin sadece 21.8 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı işlerde çalışıyor!
  • 2022 yılı 2. çeyreğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 7.7 milyonu aştı!
  • Her 100 kadından sadece 18’i kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda!
  • Gerçek genç işsizliği yüzde 36.6, genç kadın işsizliği ise yüzde 48.4! (Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!