Bakan Murat Kurum: ”Geçen yıl 685 bin ton plastik atık ithal edildi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen yıl 685 bin ton plastik atık ithal edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ithal edilen plastik atıklarla ilgili sayısal verilerin ve plastik atık ithal edilme gerekçesinin açıklanmasını istedi.

CHP Milletvekili Gürer, önergesine şu soruları yöneltti:

“2021 yılında Avrupa’dan ithal ettiğimiz plastik çöp miktarı ve ödenen tutar ne kadardır?
2022 yılı Ocak ayı itibariyle yaptığımız plastik çöp ithalatı ne kadardır?
İthal edilen plastik çöplerin kullanıldığı sektörler nerelerdir?
2018 yılından günümüze kadar geçen sürede ithal edilen plastik çöplerin yıllara göre dağılımı nedir?
Ülkemizin plastik çöp ithal etmesinin nedeni nedir?
Ülkemizin plastik çöp ithalatı yaptığı ülkeler hangileridir? İthalat yaptığımız her ülkeden aldığımız plastik çöp miktarı nedir?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkemize çöp ithalatının yapıldığını, tehlikesiz atık ithalat işlemlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan, “Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği”ne göre yürütüldüğünü belirtti.

“İSTENMEYEN ATIKLAR SORUN YARATIYOR”

2021 yılı itibariyle kaynağı, içeriği ve kalitesi belirsizlikler içeren karışık türde plastiklerin ithalatının yasaklandığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, atık plastik haricinde geri dönüşüm yapılmak üzere atık kâğıt, atık cam, tekstil atıkları vb. gibi atık çeşitlerinin de ithal edildiğini, ithal edilen atıklardan ekonomik değere haiz ürünler elde edildiğini bir yerde geri dönüşüm sağlansa da atıkların ülkemize gelmesinde istenen ayrışmanın tam anlamı ile sağlanamadığını farklı bölgelerde rastlanan istenmeyen atıkların sorun yarattığına dikkat çekti.

Bakan Kurum, plastik atık ithalatının geri dönüşüm amaçlı yapıldığına da dikkat çekerek. yakma ve bertaraf amaçlı plastik atık ithalatının yasak olduğunu anımsattı

“YURTDIŞINDAN PLASTİK ATIK İTHAL EDİYORUZ”

Bakan Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalat rakamının, 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini savunara; “Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla birlikte dünyanın muhtelif ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan sıkı denetimler sayesinde 2022 yılında da temiz ve geri dönüşüm verimi yüksek plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir” ifadelerini kullandı. (Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Militarizmin potansiyel zararları nelerdir?

Militarizmin potansiyel zararları, toplumsal, ekonomik, politik ve uluslararası düzeylerde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşte …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!