Alevi örgütleri:”Torba yasa değil, eşit yurttaşlık isitiyoruz”

Alevi kurumları çeşitli kentlerde eşit yurttaşlık talebiyle basın açıklamaları yaparak, torba yasayı protesto etti.

AKP’nin Meclis’te torba yasaya koyduğu düzenlemeye karşı Alevi yurttaşlar İstanbul’da üç bölgede eylem gerçekleştirdi. Avcılar, Kadıköy ve Sultangazi Gazi Mahallesinde basın açıklamaları yapıldı.

Alevi örgütlerinin çağrısıyla Avcılar’da bir araya gelen yurttaşlar, “Eşit yurttaşlık talebimizden vazgeçmiyoruz. Cem ibatemiz, cemevleri ibadathanemiz” pankartı açtı. “Alevilik torbaya sığmaz”, “Eşit yurttaşlık istiyoruz”, “Torba yasanızı geri çekin”, “İnancıma, ocağıma dokunma” dövizleri taşıyan alevi yurttaşlar sık “AKP elini inancında çek”, “Eşit yurttaşlık istiyoruz”, “Devletin alevisi olmayacağız”, “Aleviler vardır, alevilik haktır” sloganı attı.

“EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ”

Ortak açıklamayı Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat okudu. “Torba yasa değil, cumhurbaşkanlığı kararnamesi değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” diyen Fırat, “Siyasi iktidar ve AKP hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor.

Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor. Alevi toplumunun sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsanız;alevi toplumunun temsilcilerini mutlaka dinlemelisiniz dedik. Alevisiz bir alevi açılımı yapmayın dedik” dedi.

“ALEVİLİK TORBAYA SIĞMAZ”

Fırat, “Bu kanun ile ibadetimiz olan Cem ve İbadethaneleri olan Cemevlerimiz bir sorun olarak gösterilmektedir. Sorundan yana değil çözümden yanayız dedik. Alevilik torbaya sığmaz dedik. Bunları söylediğimiz günün gecesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kuruldu” diye konuştu.

AKP’nin bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Alevi inancı ve kimliğini inkar ettiğini söyleyen Fırat, “Tanımamakla birlikte üstüne üstlük kendi zihniyetine göre bir alevilik tanımı yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni Geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, İnancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca yıldır ortada dururken, bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile AKP Hükümeti çözümü betonda, demirde görmektedir. Yıllardır dile getirdiğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Siyasi iktidarda artık bunu görmek, anlamak ve uygulamak zorundadır. Aleviler var, aleviler burda ve alevilik haktır” ifadelerini kullandı. (Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!