Devrimci Gençlik Derneği: Alevi kurumlarına saldırıların bizimle ilişkisi yoktur

Alevi kurumlarına ve Cemevlerine yapılan saldırılarla ilişkilendirilmelerine tepki gösteren Devrimci Gençlik Dernekleri, saldırıyla ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Ankara’da 30 Temmuz’da Alevi kurumlarına ve Cemevlerine yönelik yapılan eş zamanlı saldırının ardından Yeni Şafak gazetesi, saldırının sol bir örgüt tarafından yapıldığını ileri sürdü.

Yeni Şafak tarafından hedef gösterilen Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD), Kızılay’da bulunan dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ana Fatma Cemevi Ankara Şubesi Başkanı Mustafa Karabudak da katıldı.

Toplantının yapıldığı salona “Elinizdeki karayı devrimcilere bulaştıramazsınız”, “Alevi halkı katilleri de devrimcileri de iyi tanır!” pankartları asıldı.

“TETİKÇİ MEDYA HEDEF ALDI”

Basın toplantısında konuşan Devrimci Gençlik Dernekleri Ankara temsilcisi Seçil Işık, Alevi kurumlarına ve Cemevlerine saldırı ardından hedef gösterildiklerini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastladık” sözleriyle fitilini ateşlediği hedef saptırma kampanyasının Yeni Şafak ve Sabah gazeteleri ile devam ettiğinin altını çizen Işık, “Tetikçi medya kuruluşlarında ‘Cemevi saldırısında THKP-C izi’ dezenformasyonuyla gündemleştirilmeye çalışıldı. Ardından devreye, aralarında AKP MKYK üyesi Mücahit Binici, trol operasyonlarında başı çeken Sosyal Medya Derneği başkanı Mehmet Ardıç ve AKP’nin ısmarlama araştırma şirketlerinden Optimar’ın başkanı Hilmi Daşdemir’in de olduğu paralı trol ordusu girdi. Aynı cümle dizilimiyle atılmış yüzlerce tweetle, Cemevlerine dönük saldırıların ardından, Devrimci Hareket Dergisi ve Devrimci Gençlik Dernekleri’nin olduğu iması yapıldı” dedi.

Saldırganların ve saldırının Devrimci Gençlik Dernekleri ile hiçbir bağı, bağlantısı ve iltisakı bulunmadığını vurgulayan Işık, “Bir kişinin binlerce kişinin katıldığı 2018 yılına ait Eskişehir 1 Mayıs gösterilerindeki fotoğrafı üzerinden yürütülen kumpas dün gece itibariyle ise tamamen çökmüş bulunuyor. Saldırılarla bağlantılı olduğu öne sürülen ve üç gündür gözaltında tutulan üç kişiden saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf eden Ahmet Ozan K., tutuklandı. Ne soruşturma ne dava dosyasında derneğimizin adı geçiyor ne de failin tutuklanma gerekçesinde” diye konuştu.

“ÖRGÜT İZİ” NERDE?

Işık, “Soruşturmaya dair saldırıya uğrayan Alevi dernekleri ve Cemevlerine hiçbir şekilde bilgi verilmezken, polis kayıtları olduğu anlaşılan görüntüler nasıl ve kimler tarafından hangi amaçla tetikçi medya ve AKP’li trollere servis edilmiştir? Saldırının şüphelileri TCK 115/1 maddesi kapsamında yani münferit bir kapsamda soruşturulmuştur. Peki, önce İçişleri Bakanı’nın devamında ise iktidar medyasının öne sürdüğü ‘örgüt izi’ tam olarak nerededir? İçişleri Bakanı ‘örgüt’ olduğu kanısına nereden varmıştır, eğer saldırının arkasında hakikaten bir ‘örgüt’ varsa İçişleri Bakanı neden doğrudan ifade etmemiştir? Yaratılan kafa karışıklığı ile fail Ahmet Ozan K’nin bağ ve bağlantıları mı korunmak istenmektedir? Şüphelinin bağlantılarının gizlenmesi ve delillerin karartılmasında zaman kazanmak için mi derneğimiz tetikçi medya tarafından hedef haline getirilmiştir?” sorularını yöneltti. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Halk Ozanı Ali Filiz Kimdir

Halk Ozanı Ali Filiz, 1956 yılında Bayburt Demirözü’nde doğdu. Şiire 1975 yılında başladı. 2000 şiir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!