Babacan: “Kürt ve Alevi Meselesini Çözeceğiz, Cemevlerinin Haklarını Tanıyacağız”

Dersim – Partisinin çalışmaları için geldiği Dersim’de partisinin İl Başkanlığının açılışını gerçekleştiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Dersim’in tarih boyunca çok büyük acılar yaşadığını belirterek, “Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin tam zamanıdır” dedi.

Konuşmasında Dersim’in çok acılar çektiğini ifade eden ve “tam demokrasi vurgusu yapan Babacan, eşit yurttaşlık kapsamında Cemevlerine haklarını tanıyacaklarını söyledi.

“İnşallah Dersim’in devası olacağız”

Babacan, “Bakın bizim aramızda bariyer falan yok, sarılıyoruz, tokalaşıyoruz. Biz eşitliğin türküsünü her dilde söylemek için buradayız. İnşallah Dersim’in devası olacağız. Bizim hedefimiz dili, dini, görüşü ne olursa olsun herkesin eşit muamele gördüğü bir ülkedir. Demokratik bir ülke kimseyi ötekileştirmez” diye konuştu.

“Bakın burası, Dersim” diyen Babacan, “Demokrasi açığı Türkiye’de çok acılar yaşattı, yaşatıyor. Dersim, tarih boyunca ayrımcılığa, haksızlığa maruz kaldı. Bunu çok iyi biliyorum. Sözü yasaklayarak acıları saramazsanız. Sorunları inkâr eden, o sorunu hiçbir zaman çözemez” ifadelerini kullandı.

Babacan, “DEVA Partisi’ne göre, bugün; Kürt meselesini de Alevi meselesini de çözmenin aslında tam zamanıdır. Türkiye buna hazırdır. Ancak bu cesaret ve samimiyet işidir. Ankara’nın artık cesur olma vakti gelmiştir. Kangrenleşen sorunları çözme vakti gelmiştir. Yaraları sarmak, yaralı hafızaları adaletle onarmak, yarınlara umutla bakmak bizim elimizde” diye konuştu.

“Hakkın terazisinde eşitlenmeyi hedefliyoruz”

“Biz; neyin hak, neyin imtiyaz olduğunu çok iyi biliriz” diyen DEVA Partisi lideri, şöyle devam etti:

“Hiç kimse için hiçbir imtiyaz da istemiyoruz. Biz sadece hakkın terazisinde eşitlenmeyi hedefliyoruz. ‘Eşit vatandaşlık’ hukuku diyoruz. Eşit vatandaşlığın Türkiye’nin pek çok sorununu çözme yönünde dev bir adım olacağını biliyoruz.

İktidar, Alevi vatandaşlarımızı rahatlatacak adım atmak istiyorsa önce ayrımcılık hissettiren uygulamaların hepsine son verecek. Kimse çıkıp ‘Alevi şöyle olur, böyle olur’ diye kafasına göre konuşmayacak. Arkadaş, hiç kimseye, kimliğini nasıl yaşaması gerektiğini dayatamazsın. Biz burayı özgürlükler ülkesi yapacağız. Herkes kendi inancını, yaşam tarzını nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşayacak. Devletin görevi insanların inancına, yaşam tarzına şekil vermek değil.”

“Alevilerin kamuda istihdamının önündeki engellerden çok rahatsızız”

Babacan, “Alevilerin kamuda istihdamının önündeki fiili engellerin hepsini biliyoruz. Bundan gerçekten çok rahatsızız. Hiçbir vatandaşımızın, devlette işe girerken, terfi alırken, üst düzey yönetici olurken ayrımcılığa uğramasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Cemevlerine haklarını tanıyacağız”

Cemevlerinin statüsü ile ilgili de konuşan Babacan, “Cemevlerine, camilere tanınan maddi ve diğer hakların tamamını tanıyacağız. Devlet camilere nasıl destek veriyorsa, aynısı cemevlerine uygulanacak. Bizim belediyelerimiz imar planlarında cemevlerine yer ayıracak. Özgürlükçü laiklik anlayışımızdan hiçbir zaman sapmayacağız. Tekrar ilan ediyorum: İktidarımız döneminde herkes hakkın terazisinde eşitlenecek” değerlendirmesinde bulundu.

Babacan, “İnsanıyla arasına mesafe koyan devlet anlayışına son vermek için siyasetteyiz. Bugün bizim aramızda bariyer falan yok. Beraberiz, birlikteyiz, yan yanayız. Biz; sevginin, barışın, demokrasinin ve eşitliğin türküsünü her dilde söylemek için bugün buradayız. Biz; Diyarbakır’da Dicle’nin kenarında kuzuyu hatırlayan, Ankara’ya dönünce kurdun yanı başında hizaya girenlerden olmadık” diye konuştu.

“Hedefimiz tam demokratik Türkiye’dir”

Hedeflerinin çok açık olduğunu kaydeden Ali Babacan, “Kimliği, dili, dini, mezhebi, siyasi görüşü, yaşam felsefesi ne olursa olsun, herkesin eşit ve onurlu bir vatandaş olduğu Türkiye’dir. Bizim hedefimiz, ‘Hepimizin Türkiye’sidir. Demokratik bir devlet, hiçbir vatandaşını yok sayamaz. Hiçbir vatandaşını beriki, öteki diye ayırt edemez. Bizim hedefimiz tam demokratik Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.

“Yarım demokratlardan değiliz, tam demokratız”

Babacan, “Biz demokratız. Bizi herkesten ayıran en önemli ortak paydamız budur. Biz öyle yarım demokratlardan, yüzde 70 demokratlardan değiliz. Biz tam demokratız. Yüzde 100 demokratız. Bizim için demokratlık bir duruştur. Demokratlık; diğerini anlama özelliğidir. Demokrat olmak, aynı zamanda saygı duymak, diğerkamlıktır. Demokrat olacağız. Özgür olacağız. Eşit olacağız” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Dersim Cemevi’ni de ziyaret ederek yönetimden sorunlar hakkında bilgi aldı. Bir süre Cemevi bahçesinde vatandaşlarla çay içip sohbet eden Babacan, daha sonra esnaf gezisini gerçekleştirdi. (Rudaw – Foto: Ali Haydar Gözlü)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!