Dersim Emek Demokrasi Platformu

Dersim Emek Demokrasi Platformu, doğa katliamına karşı miting düzenleyecek.

Dersim Emek Demokrasi Platformu, kentte yaşanan doğa katliamına karşı “Biz kazanacağız, yaşam alanlarını savunuyoruz” şiarıyla 8 Ekim’de Seyit Rıza Meydanı’nda bölgesel miting düzenleyecek.

Miting için kent merkezi ile bağlı ilçe ve köylerde yoğun bir çalışma yürütülüyor. Platformda yer alan parti temsilcileri, mitinge katılım çağrısı yaptı.

Dersim Emek Demokrasi Platformu, 8 Ekim’de “Biz kazanacağız, yaşam alanlarını savunuyoruz” şiarıyla gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

HDP’DEN MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Nazlı Çelik Öz, kentte baraj ve madenler için çalışmaları arttığına dikkati çekti.

En ufak su akıntısına dahi baraj yapıldığını söyleyen Öz, “Siyanür ve madencilikle doğa katliamı yapmak isteyen bir zihniyetine karşı Seyit Rıza Meydanı’nda miting yapacağız. Ovacık, Mazgirt, Nazimiye gibi tüm ilçelerimizde çalışmalar yürütüyoruz. Dersim’deki belediyeden köy muhtarlarına kadar ‘yaşamı, doğayı savunuyoruz’ diye haykıracağız. Dersim bir Alevi kenti. Alevi kenti olmasının yanı sıra ziyaretgâhlarımız, mezarlıklarımız var. Bunların yok olmaması için bu doğa talanına dur diyelim. Munzur’umuzu, Mercan, Pülümür nehrini sahipleniyoruz. Halktan bizlerin bu kararını (miting) en güçlü şekilde sahiplenmelerini bekliyoruz” çağrısı yaptı.

EMEP: DEVAMI GELECEK

Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, HES, baraj ve madenlerle canlı yaşamını yok eden projelerin uygulamaya konulduğunu söyledi.

Hozat’ta son dönemlerde ağaç kesimi yapıldığını ve birçok maden şirketin kesimin yapıldığı yerlerde maden ruhsatı aldığını kaydeden Tekin, “Dersim’e girilerek, buralarda doğanın talan edilmesine, üreticilerin tarlalarının yok edilmesine ve yaşam alanlarının yok olmasına neden olacaklar” diye konuştu.

Mitinge ilişkin yaptıkları çalışmaları kitlesel bir katılımla taçlandırmak istediklerini belirten Tekin, şunları söyledi: “Eskiden beri devam eden bir talan var. Dersim genelde tüm doğa talanına karşı duruş sergileyeceğiz. Bu mitingle tek kalmayacak, bunun devamı da gelecek. Bu nedenle halkımızı, çevre, emek ve özgürlük mücadelesi veren herkesi yanımızda durmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

YAŞAM TEHLİKEDE

Yerine kayyım atanan HDP’li Peri Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi ise kapitalistlerin karlarına kar katmak için doğa üzerinden rant elde etmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Çelebi, “Bunu Karadeniz’de, Kazdağları’nda gördük. Dersim’de, Şırnak’ta, Hasankeyf’te gördük. Bu talana dur demek artık zorunlu hale geldi. Ormanlar, akarsular, nehirler ve üzerlerinde yaşadığımız tüm toprakların tehlikeye girdiğini gördük” diye kaydetti. Hozat’ta 3 ayı aşkın bir süredir orman katliamı yaşandığını aktaran Çelebi, kentin tüm dağlarının ise maden sahalarıyla şirketlere peşkeş çekildiğini ifade etti.

Çelebi, şunları söyledi:”Coğrafyamızın yüzde 50’sini aşkın bir bölümü maden sahası. Bu da Dersim coğrafyasının tamamen yok edilmesi anlamına geliyor. Burada yaşayan tüm canlıların yaşamlarının tehlikeye girmesi anlamına geliyor. Bu doğa talanına, bu yaşam alanlarının yok edilmesine karşı Dersim halkı ve dostlarını, doğaseverleri 8 Ekim’de Seyit Rıza Meydanı’nda yapacağımız mitinge davet ediyoruz.” (MA / Müjdat Can)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!