Urfa’da 3, Dersim’de 4, Antep’te 7, Bingöl’de 14 günlük ‘kimyasal silah’ yasağı

Urfa’da 3, Dersim’de 4, Antep’te 7, Bingöl’de 14 günlük yasak ilan edildiği duyuruldu.

Rudaw’ın haberine göre, PKK’lilere karşı kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar sonrası eylem ya da yürüyüşlerin engellenmesi adına Urfa’da 3, Dersim’de 4, Antep’te 7, Bingöl’de 14 günlük yasak ilan edildiği duyuruldu.

Bingöl Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “PKK’lilere karşı kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili olarak yapılması olası eylemleri engellemek için kent genelinde bugünden geçerli olmak üzere 15 gün süreyle toplanma, yürüyüş ve basın açıklaması gibi eylem yasağı getirildiğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, “PKK ve KCK terör örgütüne müzahir yayın organları ve internet sitelerinden yapılan provokatif paylaşımlarda TSK’nın başarılı operasyonlarında sözde kimyasal silah kullanıldı gibi aslı olmayan iddialar üzerinden haberler yapılarak halkı ayaklanmaya çağırıp alanlara çıkmaları yönünde çağrılar olduğu tespit edilmiştir. Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hususu göz önüne alındığında can ve mal güvenliğini, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanmasının güçleşeceği gerekçesi ile açık alanlarda yukarıda anlatılan konular çerçevesinde yapılabilecek her türlü eylemin toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri, broşür dağıtma, afiş, pankart asma ve benzeri gibi il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde jandarma bölgesi dahil, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince 20 Ekim günü saat 00.01’den 03.11.2022 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Dersim’de 4 günlük yasak kararı

Tunceli Valiliği de kentte yapılacak olan eylem ve etkinliklerin 4 gün süreyle mülki amirin iznine bağlandığını bildirdi.

Tunceli Valiliği, eylem ve etkinlikler için izin sistemine geçildiğini duyurdu.

Konuya ilişkin Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Toplumsal huzuru tehdit edebilecek provokatif olayların önüne geçilmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması, huzur ve güven ortamının sürdürülmesi amacıyla; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi hükümleri gereğince, Tunceli il sınırları genelinde tüm umuma açık alanlarda yapılması planlanan basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, anma programları, stant açmak, imza kampanyası düzenlemek, konser-şenlik gibi organizasyonlar ile afiş ve poster asmak, meşale yakmak/taşımak gibi eylem ve etkinliklerin, 20 Ekim 2022 saat 00.01 ile 23 Ekim 2022 saat 23.59’a kadar 4 gün süre ile mülki amirin iznine bağlanmasına karar verilmiştir. İzinsiz yapılacak olan hiçbir eylem/etkinliğe müsaade edilmeyecek olup, alınan tedbirlerin uygulanmasında ilgili kurumlarımıza yardımcı olunması hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” dendi.

Antep’te bir haftalık yasak

Antep Valiliği de yaptığı açıklamada valilik izni dışındaki tüm etkinlik ve gösterilerin bir hafta süreyle yasaklandığını belirterek “İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek; siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programlar kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve valiliğimize başvuru yapılarak izin verilenler hariç tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı, kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri gibi her türlü eylem, etkinlikler 20 Ekim saat 00.01’den 26 Ekim saat 23.59 arasında 7 gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için valilik makamının oluru ile yasaklanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Urfa’da gösteri ve etkinlikler 3 gün süreyle yasaklandı

Urfa Valiliği de kent genelinde tüm gösteri ve etkinliklerin 3 gün süreyle yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, basında PKK’lilere yönelik kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialara nedeniyle yasak kararının alındığı bildirildi.

Açıklamada “Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hususu göz önüne alındığında can ve mal güvenliğini, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanmasının güçleşeceği gerekçesi ile açık alanlarda yukarıda anlatılan konular çerçevesinde yapılabilecek her türlü eylem (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) 20.10.2022 saat 00.01’den saat 22.10.2022 günü 23.59’a kadar 3 gün süreyle yasaklanmıştır” denildi. (Rudaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Athanasios Angelou Kimdir

Athanasios Angelou, 2 Ekim 1951’de Atina, Yunanistan’da doğdu. Lise eğitimini 1970’te Atina Kolejinde tamamladı. Ardından, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!