şebnem korur fincancı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: Fincancı ve TTB yönetiminin görevden alınmasını istedi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı üyeleri ve Şebnem Korur Fincancı’nın görevlerine son verilmesini ve davalıların yerine yeni merkez konseyi başkanı ve üyelerinin seçilmesini istedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 26 Ekim’de İstanbul’da evinden gözaltına alınmıştı ve ardından tutuklanmıştı.

Fincancı’nın tutuklanmasına ilişkin siyasi partiler, meslek ve demokratik kitle örgütleri tarafından açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamalarda, Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiği belirtilmişti.

‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk ed,ilen Fincancı, Ankara Adliyesi 3. Sulh Ceza hakimliğince tutuklanmıştı. Fincancı, Sincan Kapalı Kadın Cezaevine gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipler Birliği (TTB)Merkez Konseyi Başkanlığı üyeleri ve Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın görevlerine son verilmesini ve söz konusu görevlere yeni isimlerin atanması istemiyle davaname hazırladı. Dava, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.

Davanamede Fincancı’nın katıldığı bir canlı yayında TSK’nin “kimyasal silah” kullandığı iddialarına ilişkin değerlendirmesi hatırlatıldı, Fincancı’nın “örgüt yanlısı” söylemde bulunduğu iddia edildi.

18 Ekim tarihinde bazı medya organlarında yayımlanan haberlerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyinde PKK’ye yönelik yürüttüğü operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü ve çeşitli görüntüler paylaşıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) konuyla ilgili olarak Meclis’te, Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise yayımladığı basın açıklamasıyla iddialara tepki gösterdi. Açıklamada, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 26 Ekim’de İstanbul’da evinden gözaltına alınmıştı ve ardından tutuklanmıştı.

ADALET BAKANLIĞI TTB İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Gelişmelerin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği için ‘düzenleme’ çalışmalarına başlandığını, çalışmaların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını bildirmişti.

Türk Tabipleri Birliği’ne yönelik, “Türk Tabipleri Birliği’nin ‘Türk’ ismine hakaret edercesine Türk milletine ve Türkiye Devleti’ne düşmanlık eden, terör örgütlerinin ağzıyla, ‘Türk’ ifadesini kullanan bir çatının altında görev yapması, bu milletin de devletimizin de kabul edeceği bir iş değildir” ifadelerini kullanan Bozdağ, hem TTB hem de mimar ve mühendis odalarına ilişkin düzenleme hazırlığında olduklarını söylemişti. (Birgün)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!