Cavid Rahman

BM İran Özel Raportörü: ”İran rejimi Kürt kimliğini ve varlığını inkar ediyor”

BM İnsan Hakları Konseyi İran Özel Raportörü Cavid Rahman, İran’da kadın ve Kürt kimliğine yönelik baskılara işaret ederek, “Bu adaletsizlik nedeniyle Kürdistan kentlerinde protestolar artıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi İran Özel Raportörü Cavid Rahman, New York’ta İran’da yaşanan direnişlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. İran’ın kadınlara ilişkin yasaları ve Kürtleri haklarından mahrum bıraktığına işaret etti.

Cavid Rahman, İran’da kadınlara yönelik gerçekleştirilen zorla örtünme uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirten Cavid Rahman, “İran’da soruşturma ve adalet arayışında iç hukuk kullanılmadığı için Jîna Emini’nin cinayetinin faillerini araştırmak ve cezalandırmak da uluslararası topluma düşüyor” diye ifade etti.

İran rejim güçlerinin şiddeti sonucu Jîna Emini’nin katledildiğini belirten Cavid Rahman, “Jîna Emini ne ilk kurbandı, ne de son kurban olacak. Birçok kadınlar beraber çocukların da katledildiğini görüyoruz” dedi.

BM Temsilcisi Cavid Rahman, İran’da şu anda devam eden eylemlerin adaleti sağlamak için olduğunu belirtti. Kadınların eylemlere öncülük etmesine de değinen Cavid Rahman, “Zorla kürtaj yasası, kadınların onur ve temel haklarının ihlalidir. Kadınlar bu yüzden protestolara öncülük ediyor” dedi.

‘İRAN KÜRT VARLIĞINI İNKAR EDİYOR’

İran rejiminin Doğu Kürdistan’da Kürt halkına yönelik baskı ve şiddetine dikkat çeken Cavid Rahman son olarak şunları söyledi: “İran’da Kürdistan halkı hem tarihsel olarak hem de içinde bulunduğumuz çağda temel haklarından mahrum bırakılmıştır. Jîna’nın adı kimliğinde Mahsa olarak yazılmış. İran rejimi Kürt kimliğini ve varlığını inkar ediyor. Bu adaletsizlik nedeniyle Kürdistan kentlerinde protestolar artıyor.” (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!