iranda protestolar

İran, 1000 protestocuyu halkın önünde yargılayacağını açıkladı

Tahran Başyargıcı, son günlerdeki eylemlerde güvenlik görevlilerine saldırma, kamu malına zarar verme gibi eylemleri gerçekleştiren yaklaşık 1000 kişinin davalarının bu hafta Devrim Mahkemeleri’nde, halka açık şekilde görüleceğini belirtti.

22 yaşındaki Kürt kadın Jina Emini, 13 Eylül’de “uygunsuz kıyafet giydiği” gerekçesi ile “ahlak polisi” tarafından gözaltına alımış ve 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

Bunun üzerine başta 16 Eylül’de Rojhilat’ın Seqiz kentinde başlayan gösteriler İran geneline yayılmış ve kitlesel sokak eylemlerine dönüşmüştü.

Gittikçe yayılan gösterileri kontrol altına alamayan İranlı yetkililer, eylemlerin arkasında “İran İslam Cumhuriyeti’nin düşmanlarının” olduğunu savunuyor.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’e göre, Tahran Başyargıcı, son günlerdeki eylemlerde güvenlik görevlilerine saldırma, kamu malına zarar verme gibi eylemleri gerçekleştiren yaklaşık 1000 kişinin davalarının bu hafta Devrim Mahkemeleri’nde, halka açık şekilde görüleceğini belirtti.

İran Devrim Muhafızları Komutanı, cumartesi protestocuları tehdit etmiş ve onları sokağa çıkmamaları için uyarmıştı.

Tahran başyargıcı, Jina Emini protestolarına katılan yaklaşık 1000 kişinin davalarının bu hafta Devrim Mahkemeleri’nde, halka açık şekilde görüleceğini duyurdu.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Carl Hoffmann Kimdir?

Carl Hoffmann, Alman görüntü yönetmeni ve film yönetmeniydi. 9 Haziran 1885’te Neisse, Silezya, Almanya’da (şimdi …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!