İbrahim Tatlıses’ten Mahsa Amini ve İran Paylaşımı

Mahsa Amini’nin Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açtı.

İngiliz Sky News televizyonuna konuşan Irak’ın Süleymaniye kentinde yaşayan Amini’nin kuzeni İrfan Murtezayi, genç kadının karakola götürülürken darp edildiğini ve buna dair raporlar olduğunu belirtti.

Türkiye’de pek çok sanatçının Amini’ye destek açıklamasından sonra İbrahim Tatlıses’ten de paylaşım geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Tatlıses “Ruhumun rahatsızlığını, kalbimdeki sızıyı anlatmaya ne kelimelerin yeter ne de yazılar…Bugün canından olan kızımız Mahsa Amini ve özgürlükleri uğruna mücadele eden tüm kadınların haklı mücadelesine desteklerim sonsuzdur. Allah bütün kadınların yanındadır” ifadelerini kullandı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar devam ediyor.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e yaklaştı.

Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı olaylar sürerken İran polisi, “kamu düzenini bozan göstericilere karşı kararlılıkla mücadele edileceğini” belirtti.

Mahsa Amini’nin ölümü üzerine ünlü isimlerden tepki geldi.

Ünlü model Bella Hadid, Hilary Clinton ve şarkıcı Justin Bieber gibi isimler sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptı.

İran yakın geçmişte de zaman zaman başta ekonomik nedenler olmak üzere çeşitli sebeplerle protestolara sahne oldu.

Bunlardan en şiddetlisi Kasım 2019’da ülkede benzine üç kat zam yapılması sonrası patlak veren eylemlerdi.

Bugünkü gösteriler ise ekonomik nedenlerle yapılmıyor.

Kadınların ön plana çıktığı ve başını çektiği eylemler hem ulusal hem uluslararası düzeyde destek buluyor.

Olaylar devam ederken güvenlik güçleri yargının talimatıyla gösterilere katılan yüzlerce kişiye yönelik tutuklama dalgası başlattı.

Bu kapsamda 10 günde ülke medyasına yansıyan haberlere göre, 739 kişi Gilan’da 450 kişi Mazenderan’da 180 kişi İlam’da olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 2 bin kişi gözaltına alındı.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!