HÜDA PAR: “İran halkı Batı’nın oyununa gelmemelidir”

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı, düzenlediği basın açıklamasında, İran halkının “Batı’nın oyununu bozması” gerektiğini belirtti.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı, Kürt kızı Jina Mahsa Emini’nin ölümünün ardından Rojhılat ve İran’da başlayan protestolara ilişkin konuştu.

İran’da “Jina Mahsa Emini’nin ölümüyle başlayan protestoların şiddet eylemlerine dönüştüğünü” belirten Ramanlı, “Ülkenin barışı ve huzuruna kasteden İslam düşmanı bazı örgütlerin de sürece dâhil olması ile birlikte bu eylemler maalesef İslam düşmanlığına evrilmiştir” dedi.

2010’da reform talepleriyle başlayan ancak “Batı’nın ve yerli işbirlikçilerin” dahil olmaları ile “kaos ve iç çatışmalara sürüklenen Arap Baharı sürecinin etkilerinin” hâlâ devam ettiğini belirten Sözcü Ramanlı, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Suriye ve Yemen’de her gün onlarca insan savaş ve açlık yüzünden hayatını kaybetmektedir. İran’daki gösterilerin şiddet eylemlerine dönüşmesi için İslam düşmanı emperyalist devletlerin teşvik edici ve kışkırtıcı bir tavır takınmaları şaşırtıcı değildir. Zira uzun zamandır İran’da bir iç savaşın çıkması hedeflenmektedir.

İran’da devrim karşıtı göstericilerin ve devrim taraftarlarının sokakta karşı karşıya gelmesi önlenmelidir. Bu noktada yönetim tarafından itidalli bir politika izlenerek göstericilere yönelik orantısız müdahaleden kaçınılması ve Mahsa Amini’nin ölümü ile ilgili soruşturmanın tamamlanıp gerçeklerin ortaya çıkarılması oldukça önemlidir.

Kaos ortamı İran halkının faydasına olmayacaktır. Bu nedenle göstericiler provokasyona gelmemeli, taleplerini barışçıl yöntemlerle dile getirmelidirler. Yıllarca İran halkını ambargoya maruz bırakan emperyalist Batı’nın İran halkının refahını düşünmediği aksine ülkeyi iç savaşa sürüklemek istediği açıktır. İran halkı Batı’nın ve yerli işbirlikçilerinin bu oyununa gelmemeli, idareciler de süreci sağduyu ve sükûnetle yönetmelidir.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizm nedir, özellikleri nelerdir?

Şovenizm, bir kişinin veya bir grup insanın kendi ulusal veya etnik grubunu, kültürünü veya cinsiyetini, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!