İran’ı eleştiren Kürt imam gözaltına alındı

Rojhılat’ın (Doğu Kürdistan) Şino kentinde imamlık yapan Enver Restgar, İran hükümetini “temel haklarını talep eden” protestoculara karşı şiddet uygulamamaya çağırdıktan sonra İran istihbaratı tarafından gözaltına alındı.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu istihbarat güçleri, Şino kentine bağlı Şêxan köyü imamı Enver Restgar’ı gözaltına aldı.

Halk arasında “Helgurd Peswê” olarak da bilinen Enver Restgar, Şino’daki protestolarda hayatını kaybeden Sadreddin Letani’nin cenaze töreninde bir konuşma yapmış, İran’ın protestoculara yönelik muamelesini eleştirerek, “Onları bastırmak yerine haklarını verin” diye çağrıda bulunmuştu.

İmam Restgar Saydawe semtindeki Şeyh Abdülaziz Camii’nde yaptığı konuşmada İran’ın “Masum insanların temel haklarını talep ettikleri için öldürüldüğünü” söyledi.

Kürt imam bu konuşmalarının ardından Cuma akşamı İran Devrim Muhafızları Ordusu istihbarat güçleri tarafından Şino-Piranşar yolu üzerinde gözaltına alındı.

Rojhılatlı şair ve yazar Selah Kurdi, Enver Restgar’ın tutuklanmasına ilişkin bir mesaj yayınlayarak, “Dinsiz ve imansız sözde İslam Cumhuriyeti’ne karşı çıktı ve mazlum Kürt ulusunun sesini Kürtçe ve Farsça yükseltti. O andan itibaren Devrim Muhafızları istihbarat teşkilatı tarafından kaçırıldı” dedi.

Edinilen bilgilere göre İran güvenlik güçleri imam Restgar hakkında ailesine bilgi vermeyi reddetti.

Şino’daki yerel kaynaklar, şu ana kadar 60’tan fazla kişinin tutuklandığını belirtiyor.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Led Zeppelin Kimdir Hakkında bilgi

Led Zeppelin, 1968 senesinde Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock müzik grubudur. Rolling …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!