Gazetecilere yönelik tutuklamalar İran gazetelerinin manşetlerinde

İran basını, yaşanan olayları haberleştiren gazetecilerin tutuklanmasına, “Gazeteciliği yasadışı ilan edin!” manşetiyle tepki gösterdi.

İran’da Jîna Emîni’nin ölümünden sonra başlayan ve gün be gün ülke geneline yayılan eylemler sürüyor. Jîna Eminî’nin ölümünü ve daha sonra eylemleri haberleştiren gazeteciler, İran rejimi tarafından tutuklandı.

Eylemler 40 günü aşarken, gazetecilik faaliyetlerine ilişkin saldırılar ülkedeki gazeteler tarafından protesto edildi.

Ham-Mihan ve Sazandegi Gazetesi, gazetecilere yönelik tutuklama ve şiddeti kınayan manşetlerle, gazetecileri casuslukla suçlayan İran rejimine tepki gösterdi.

‘GAZETECİLİĞİ YASADIŞI İLAN EDİN’

Ham-Mihan Gazetesi, İran Gazeteciler Derneği’nin Niloofar Hamedi ve Elahe Mohammadi’ye yönelik casusluk suçlamalarına karşı yaptığı açıklamayı, “Gazeteciliği Yasadışı İlan Edin” başlığıyla birinci sayfa haberi olarak manşetten yayınladı.

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’

Sazandegi Gazetesi ise, İran protestoları sırasında tutuklanan çok sayıda gazetecinin fotoğraflarını, “Gazetecilik Suç Değildir” başlığıyla yayımlamaya devam ediyor.

Gazetede, “Suçlayıcı delil olarak kullanılan sıfat tam anlamıyla gazetecilerin mesleki görevleridir” başlıklı yazılar yer aldı.

Reformcu gazete Sazand, bugünkü sayısında tutuklu gazetecilere yer verdi. Spor gazetecisi Saeeda Fathi’nin de dün tutuklandığı bilgisini paylaşan gazete, Tahran başta olmak üzere İran şehirlerinde 20’den fazla gazetecinin hala tutuklu olduğuna dikkat çekti.

Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarını da paylaşan gazete, İran rejimi tarafından başka gazetecilerin de ifadeye çağrıldığını yazdı.

‘AVUKATLARA ERİŞİM ENGELLENİYOR’

Öte yandan 300’den fazla fotoğrafçı ve gazeteci bir açıklama yaparak, “Meslektaşlarımız hala tutuklu bulunuyor. Tutuklu gazetecilerin avukatlara erişimi engelleniyor. Bir duruşma yapılmadan gözaltında sorgulanıp tutuklandılar” sözleri ile yaşanan ihlallere dikkat çekildi.

Tahran Gazeteciler Sendikası da, reformist gazete Etemad’a yaptığı açıklamada gazetecilere yönelik yaklaşımın basın özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!