Trita Parsi Kimdir

Trita Parsi ( Farsça : تریتا پارسی , 21 Temmuz 1974 doğumlu), Quincy Sorumlu Devletçilik Enstitüsü’nün kurucu ortağı ve başkan yardımcısının yanı sıra Ulusal İran Amerikan Konseyi’nin kurucusu ve eski başkanıdır .

Düzenli olarak makaleler yazıyor ve dış politika hakkında yorum yapmak için televizyona çıkıyor ve Treacherous Alliance , A Single Roll of the Dice ve Losing an Enemy kitaplarının yazarıdır .

Behbahan , İran’da doğan babası Dr. Touraj Parsi Ahvaz’ın Jondi-Shapoor Üniversitesi’nde siyasi olarak aktif bir üniversite profesörüydü ve önce Mohammad Reza Pehlevi tarafından ve ardından ardından olmak üzere iki kez hapse atılmıştı.

Ruhollah Humeyni’nin İran Devrimi ve Parsi, İran’daki siyasi baskıdan kaçmak için dört yaşında ailesiyle birlikte İsveç’e taşındı .

Parsi, Uppsala Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi ve ABD’de ekonomi alanında ikinci bir yüksek lisans derecesi aldı.

Parsi bir yetişkin olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve Johns Hopkins İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu’nda dış politika okudu ve burada doktora derecesini aldı.

Parsi, kariyerinin başlarında , Afganistan, Irak, Tacikistan ve Batı Sahra meselelerini yöneten Güvenlik Konseyi’nde ve Genel Kurul’un Üçüncü Komitesinde görev yaptığı New York’ta İsveç’in Birleşmiş Milletler Daimi Misyonunda çalıştı .

İran, Afganistan, Myanmar ve Irak’ta insan haklarının ele alınması üzerinde durdu.

2003 yılında Parsi, Temsilci Bob Ney’in yardımcısı olarak görev yaptı .

Parsi, Johns Hopkins Üniversitesi SAIS’te uluslararası ilişkiler alanında yardımcı profesör, Orta Doğu Enstitüsü’nde misafir akademisyen ve Washington DC’deki Woodrow Wilson Uluslararası Bilim İnsanları Merkezi’nde Politika Üyesi olarak görev yaptı .

Parsi, İran-İsveç çifte vatandaşı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi ikamet ediyor .

Farsça , İngilizce ve İsveççe bilmektedir .

Trita Parsi, Uppsala Üniversitesi’nden 2016 Yılın Mezunları ödülüne layık görüldü .

AYRICA BAKIN

Kübizm karşıtları neyi savunurlar?

Kübizme karşı çıkanlar genellikle şu argümanları ve savunuları öne sürerler: Geleneksel Sanat Anlayışı Gerçekçilik ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!