Ali Rıza Caferzade Kimdir

Ali Rıza Caferzade (d. 1957), en çok 2002’de İran’daki gizli nükleer çalışmaların varlığını ortaya çıkarmasıyla tanınan bir yazar, medya yorumcusu ve İran hükûmetinin etkin muhalifidir.

Jafarzadeh , lise eğitimini tamamladığı İran’a bağlı Meşhed’de doğdu . Daha sonra, şimdi [Sharif Teknoloji Üniversitesi] olan Aryamehr Teknoloji Üniversitesi’nde Metalurji Mühendisliği alanında yüksek öğrenimine başladı.

1979 İran Devrimi’nden önce Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı .

ABD’de inşaat mühendisliği okudu ve lisans derecesini Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nden ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini aldı.

Jafarzadeh, hem muhafazakar hem de liberal medyada köşe yazıları yayınladı ve televizyon röportajlarında yer aldı.

Jafarzadeh’in Huffington Post’ta düzenli bir köşesi var . Ayrıca FoxNews.com’da geniş çapta yayın yaptı.

14 Ağustos 2002’de Jafarzadeh, İran’ın Natanz’da gizli bir nükleer tesis ve Arak’ta bir didöteryum oksit tesisi işlettiğini ifşa ederek dünyanın dikkatini çekti .

Bu ifşaatlar, sahaların Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından denetlenmesine yol açtı.(IAEA).

IAEA, İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili bir raporda, ilk incelemelerinin ardından İran’ın nükleer teçhizatında sivil bir enerji programı için gerekenden daha fazla uranyum izleri bulunduğunu söyledi, ancak İran uranyum kaynağının ekipmandan olduğunu iddia etti.

Bu ifşaatlar sonunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a nükleer programı nedeniyle 23 Aralık 2006’da yaptırımlar uygulamasına yol açtı.

15 Mayıs 2003’te NCRI sözcüsü Jafarzadeh, İran’ın biyolojik ve mikrobiyal silahlar için programlar yürüttüğünü de iddia etti.

16 Mart 2005’te ABD Başkanı George W. Bush , İran’ın gizli nükleer programının “muhalif bir grup bunu dünyaya gösterdiği için keşfedildiğini” söyledi.

O günün ilerleyen saatlerinde Beyaz Saray yardımcıları, başkanın bahsettiği muhalif grubun İran Ulusal Direniş Konseyi (NCRI) olduğunu kabul etti.

5 Ocak 2007’de Jafarzadeh, İran hükümetinin Irak’ta mezhepsel şiddeti körükleme çabalarını keskin bir şekilde artırdığını, Irak sınırından kolayca para ve silah aktardığını iddia etti.

Caferzadeh, Nisan 2011’de Washington DC’de düzenlediği basın toplantısında, İran’ın gizlice santrifüj parçaları inşa ettiği TABA olarak bilinen yeni bir nükleer tesisi ortaya çıkardı.

İran bu sitenin varlığını iki gün sonra kabul etmek zorunda kaldı.

Jafarzadeh , İran’ın nükleer programı , terörizm ve İslami aşırıcılık konularında uzman olarak danışmanlık yaptığı kendi şirketi Strategic Policy Consulting, Inc.’in (SPC) başındadır .

SPC Ekim 2003’te kuruldu ve web sitesinde 1717 Pennsylvania Ave. NW Suite 1025 adresinde bir adres listeleniyor.

SPC web sitesine göre, üyeleri ABD Kongresi, medya, ajanslar, kurumlar ve üniversitelerle profesyonel olarak çalıştı. 10 yılı aşkın bir süredir analizler, politika önerileri ve araştırmalar sunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!