PKK

PKK hayatını kaybeden 17 üyesinin kimliklerini açıkladı

Türk Ordusu’nun kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden 17 HPG ve YJA-Star üyesinin kimlik bilgileri açıklandı.

PKK, son iki ay içerisinde Metina, Zap ve Avaşin bölgesinde 17 üyesinin “kimyasal saldırı” sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

PKK, açıklamasında, yaşamını yitiren örgüt üyelerinin kimlik bilgilerini de kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada, PKK’ye bağlı Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde 2021 Şubat ayında Gare’den başlayarak Zap, Avaşin ve Metîna bölgelerinde düzenlediği operasyonlarda “uluslararası düzeyde yasaklanmış bombalar ve zehirli gazlar üreten kimyasal silahlar” kullanıldığı aktarıldı.

Fırat Haber Ajansı (ANF), Halk Savunma Merkezi’nin (HSM) 6 aylık süreçte yaşanan kimyasal silah saldırılarına dair açıklamasını yayımladı.

Açıklamada, 14 Nisan-14 Ekim tarihleri arasındaki Türkiye’nin 2 bin 467 kez yasaklı bomba ve kimyasal silah kullandığına dikkat çekildi. Taktik nükleer, termobarik ve fosfor bombalarının kullanıldığı aktarılan açıklamada, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında kimyasal silah kullanımı sonucu Zap’ın Şikefta Birîndara alanında 9, Karker alanında 5 ve Avaşîn’in Werxelê alanında 3 HPG’linin hayatını kaybetti belirtildi.

Hayatını kaybeden HPG ve YJA-Star üyelerinin kimlik bilgileri şöyle: “Muhammed Dodkanîmîlan (Rûbar Karker), Alican Derici (Ciger Malazgirt), Kevser Ete (Helbest Koçerîn), Mehmet Can Evren (Baz Mordem), Yekta Büşra Boz (Mava Roj), Ferhat Güneş (Sedat Demhat), Peyam Abdullah (Delal Şoreş), Bahadîn Ahmet (Demhat Têkoşîn), Ali Darga (Demhat Cizîr), Gurbet Oran (Zinarîn Cûdî), Amed Alî (Rêber Kobanê), Newroz Tahir (Ruksen Zagros), Yahya Şen (Xemgîn Cizîr), Mehdi Babat (Rêber Roboskî), Osman Abdî (Serdem Agirî), Abrurrahim Uzun (Mazlum Nisêbîn), Muhammed Xelîl (Erdal Besta)”

Tülay Hatimoğulları, bu iddiaları Hulusi Akar’a sordu

PKK yönetimi uzun süredir Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki “Pençe” operasyonları esnasında Avaşin- Basyan, Zap ve Metina bölgelerinde kendilerine karşı “kimyasal gaz” kullanıldığını kamuoyuna açıklıyordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 16 Kasım 2021’de gerçekleştirilen oturumda HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, bu iddiaları Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu.

Bakan Hulusi Akar ise, söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirterek TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını söyledi.

Akar, “Böyle bir şey ne alındı ne saklı ne de gizli. TSK envanterinde kesinlikle ve asla herhangi bir şekilde gaz kimyasal silah yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Ne alındı ne saklı ne de gizli. Böyle bir şey yok. Bu kimyasal silahların nereden alındığı, nereye gittiği takibi çok kolaydır” ifadelerini kullandı. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!