Cemil Bayık

Cemil Bayık Mersin Saldırısıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

PKK’nin kurucularından Cemil Bayık, Sterk TV’de katıldığı programda Abdullah Öcalan’ın yakalanmasına giden süreç, Mersin’de Tece Polisevi’ne düzenlenen HPG saldırısı ve Türkiye’deki siyasi gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bayık; ”Herkesi uyarıyorum; Emek ve Özgürlük İttifakı’nı ve HDP’yi zayıflatanlar AKP-MHP’ye hizmet ediyorlar, soykırım siyasetine hizmet ediyorlar. Hiç kimse böyle bir hizmette bulunmamalı. ” dedi.

Mersin’deki polisevine yönelik saldırıyı üstlenen HGP, “Bu eylem, zindanlar üzerindeki baskılara, katliamlara ve gerillaya dönük kullanılan kimyasal silahlara karşı cevap olarak geliştirilmiştir” açıklamasını yaptı. HPG ayrıca saldırıyı yapanların kimlik bilgilerini de açıkladı.

PKK’nin askeri kanadı HPG’ye bağlı Basın İrtibat Merkezi, 26 Eylül akşamı Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

“Bu eylem, zindanlar üzerindeki baskılara, katliamlara ve gerillaya dönük kullanılan kimyasal silahlara karşı cevap olarak geliştirilmiştir” denilen açıklamada, “Sara ve Rûken yoldaşlarımız, kırsaldan harekete geçmiş ve düşmanın tüm istihbarat ağını aşarak başarıyla hedefine ulaşmıştır” sözlerine yer verildi.

Cemil Bayık, Mersin saldırısı üzerine konuşarak, ”Türk devleti Kürtlere ne yapıyor, gerillaya ne yapıyor da bu 2 Kürt kadın böyle bir eylem düzenledi. Kendileri için bir şey yapmadılar; Türk devletinin zulmüne karşı durdular. Yaptıkları şey bu.” ifadelerini kullandı.

Cemil Bayık, Mersin saldırısı sonrası yaşanan tartışmalara dair “Bu kendini savunma çizgisidir. Kimse bu çizgiye dil uzatamaz. Herkesin doğru yaklaşması ve doğru konuşması lazım. Eylemin Kürt halkı ve Türkiye halkları için ortaya çıkardığı sonuçlar dışında yapılan konuşmaların hepsi boş konuşmalardır” ifadelerini kullandı.

Öcalan’ın Avrupa’ya gittiğinde Kürt sorununun çözülmesi için 8 madde sunduğunu belirten Bayık, “Kürt sorununu Avrupa yarattı. Bu yüzden bu sorunu Avrupa ile çözmeleri lazım. Avrupa Kürt sorununu yaratıp Türk devletinin eline verdi. Bu siyaseti yürütün dediler, Türk devleti de hala bu siyaseti yürütüyor. Gerçek budur” dedi.

Mersin’de yapılan ve ardından PKK’nin askeri kanadı HPG’nin üstlendiği polisevine yönelik saldırı sonrası kamuoyunda başlayan tartışmalara dair soruya Bayık şöyle cevap verdi:

“Sara ve Ruken arkadaşın gerçekleştirdiği eylem çok büyük ve başarılı bir eylemdir. Belki bazıları bu eylemi basit göstermek istiyor, bunun için de çalışıyorlar. Belki bazıları bu eylemi anlamsızlaştırmak da istiyor fakat ne yaparlarsa yapsınlar faydasızdır. Kimse bu eylemi ne gizleyebilir, ne anlamsızlaştırabilir ne de çarpıtabilir. Türk devleti hareketimize, halkımıza karşı her şeyi yapıyor, yapmadığı bir şey kalmadı. Bunlar göz önünde yaşanıyor, herkes de görüyor.

”Ne ekerseniz onu biçersiniz”

Kürt halkı imhayı kabul mu edecek? Bu mümkün değil, ahlak dışı, insanlık dışı bir şeydir bu. Kürt halkı bütün bu saldırılara karşı tabii ki kendisini savunacaktır, bu onların hakkı. Eğer Mersin’de Sara ve Ruken eylem yaptıysa bunun için yaptı. Peki bu eylemi eleştirenler, basitleştirmek, etkisizleştirmek çarpıtmak isteyenler neden Türk devletinin Kürt halkına, gerillaya karşı yürüttüğü siyasete, kimyasal silaha neden karşı çıkmıyor? Neden Türk devletine, AKP-MHP iktidarına ‘yürüttüğünüz siyaset suçtur, suç işliyorsunuz, bir halkı ortadan
kaldırmak istiyorsunuz’ demiyorlar? Halk arasında bir söz var; ne ekerseniz onu biçersiniz.

”Kürtler de sana bedel ödetir”

Kürtlere bedel ödetirsen, Kürtler sana bedel ödetmeyecek mi? Elbette Kürtler de sana bedel ödetir. Bu da Kürtlerin hakkıdır. Savaş olmasın, şiddet ortadan kalksın diyenler bunu önce Türk devletinden istemeliler.

Eğer Sara ile Ruken Mersin’de böyle büyük bir eylem yaptıysa herkesin bunun üzerine düşünmesi ve kendisi için sonuç çıkarmalı, meseleye doğru yaklaşmalıdır. Bu eylem neden yapıldı, sebebi nedir? Türk devleti Kürtlere ne yapıyor, gerillaya ne yapıyor da bu 2 Kürt kadın böyle bir eylem düzenledi. Kendileri için bir şey yapmadılar; Türk devletinin zulmüne karşı durdular. Yaptıkları şey bu. Bu kendini savunma çizgisidir. Kimse bu çizgiye dil uzatamaz. Herkesin doğru yaklaşması ve doğru konuşması lazım. Eylemin Kürt halkı ve Türkiye halkları için ortaya çıkardığı sonuçlar dışında yapılan konuşmaların hepsi boş konuşmalardır. Bu çizgiye, bu eyleme karşı durmak imansızlıktır, vicdansızlıktır. Vicdansızlık yapmayın.”

“HDP belirleyici rol oynayacak”

HDP dahil 6 parti ve örgütün kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’na değinen Bayık, “Herkes Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer almalı. Zira bu ittifak güçlendikçe düşmanın oyunları da bozulmuş olacak, faşist iktidarın sonu gelecek. Kürtlerin, diğer halkların, Aleviler ile diğer grupların sorunları böylelikle çözülür. İçinde HDP ve birçok parti ile kuruluşun yer aldığı üçüncü yol ancak çözüm olabilir. Bunun motor gücünün HDP olduğunu da herkes biliyor. Herkes HDP’nin önümüzdeki seçimlerde belirleyici rol oynayacağı, sonuçları HDP’nin belirleyeceği konusunda hemfikir. Bu AKP-MHP iktidarını düşürmek, CHP’yi iktidar yapmamaktır. Buna karşı da bu ittifakı bozmaya çalışacaklardır” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında ise Bayık, “CHP de öyle bazı Kürtlerin oylarını alarak iktidara geleceğini düşünüyorsa yanılıyordur. Erdoğan ve Bahçeli’nin oyunlarına geliyorlar. Herkesi uyarıyorum; Emek ve Özgürlük İttifakı’nı ve HDP’yi zayıflatanlar AKP-MHP’ye hizmet ediyorlar, soykırım siyasetine hizmet ediyorlar. Hiç kimse böyle bir hizmette bulunmamalı. Böyle bir hizmette bulunanları gören herkes karşı çıkmalı, bunları durdurmalı” dedi. (Rudaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!