Sancar: “Mersin saldırısı seçim öncesi kaos planının parçasıdır”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mersin’deki polisevi saldırısını kınayarak, “Seçim öncesi kaos planlarının bir parçası olarak görmek gerekir” dedi.

DW Türkçe’den Eray Görgülü’nün sorularını yanıtlayan Mithat Sancar, altılı masadaki CHP, DEVA, Gelecek ve Saadet partileriyle görüştüklerini söyledi.

Sancar, “Bu saldırının detayları derhal aydınlatılmalıdır. Çünkü kaos planlarından medet umanların en büyük beslenme kaynakları kafa karışıklığı yaratmak ve toplumsal karmaşanın derinleşeceği şartları tahrik etmektir” şeklinde konuştu.

Sancar, tüm muhalefet partilerini seçim sürecindeki provokasyonlara karşı birlikte hareket etmeye çağırdı.

Sancar, Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarına ilişkinde “Açık müzakere ve doğrudan diyalogla bir mutabakata ulaşılırsa ‘Millet İttifakı’nın adayını destekleriz” dedi.

“Bu kriterleri karşılaması durumunda Mansur Yavaş’ın olası bir adaylığına destek verecek misiniz” sorusunu da yanıtlayan Sancar, şunları söyledi:

“Kimin ülkede demokrasinin önünü açıp açamayacağını, kimlerin Kürt sorununda demokratik, siyasal çözüm yöntemini benimseyip benimsemeyeceğini, kimlerin emekten yana bir ekonomik sistemin inşasına yanaşıp yanaşmayacağını kestirmek zor değil. Ama biz prensip olarak isim anmıyoruz. Ama bu söylediklerimden bir sonuç çıkarmak da güç olmasa gerek.”

Sancar, çağrının karşılık bulmaması ihtimalini gözeterek ayrı bir adayla seçime girme hazırlıklarını olduğunu belirtti.

“Mersin saldırısı seçim provokasyonudur”

Mersin’deki saldırıyı seçim öncesi bir provokasyon olarak değerlendiren Sancar, “Mersin’deki olayın da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Saldırıyı biz de açık bir şekilde kınadık, kınıyoruz ama kınamak tek başına yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Sancar “Bizim seçim güvenliğine yönelik çağrılarımız 2021 şubat ayından beri devam ediyor. Seçime giderken bütün muhalefet partilerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini hep ifade ettik. Ayrıca muhtemel kaos senaryolarına karşı birlikte tutum almak gerektiğine dair de uyarılarımızı yaptık, yapıyoruz. O günden bu yana yaşadıklarımız ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Seçimlere daha da yaklaştığımız bu dönemde kaos planlarının önemli boyutlara ulaşma ihtimalini herkes çok ciddiye almalıdır. Mersin’deki olayın da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Saldırıyı biz de açık bir şekilde kınadık, kınıyoruz ama kınamak tek başına yetmiyor” ifadelerini kullandı.

“Üzüntülüyüz elbette ama üzüntü bildirmek de tek başına çözüm değil” diyen Sancar, “Bu saldırının detayları derhal aydınlatılmalıdır. Çünkü kaos planlarından medet umanların en büyük beslenme kaynakları kafa karışıklığı yaratmak ve toplumsal karmaşanın derinleşeceği şartları tahrik etmektir. 7 Haziran–1 Kasım arası yaşananları yeniden canlandıracak her türlü hazırlık veya niyeti boşa çıkarmak için çok geniş bir demokratik irade ortaklığına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

HDP, Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) bir araya gelerek ‘emek ve özgürlük ittifakı’nı oluşturmuştu.

Pervin Buldan çok yakında Kurdistani bir ittifak kuracaklarını ve böylece seçime daha güçlü bir şekilde gireceklerini ifade etmişti.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Ottilie von Goethe Kimdir

Ottilie von Goethe (1796-1872) bir Alman yazar ve Alman yazar ve bilge Johann Wolfgang von …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!