PERVİN BULDAN

PERVİN BULDAN KİMDİR

Pervin Buldan, 1967 yılında Hakkâri’de dünyaya geldi.

Liseden sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi’nde memurluk yaptı. 1987’de kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Evlendikten bir süre sonra eşinin işi sebebiyle İstanbul’da yaşamaya başladı, 1991’de ilk çocuğu doğdu. Buldan’ın babasının adı Halis, annesinin ise Lütfiye Hanım’dır.

Eşi Savaş Buldan, 2 Haziran 1994’te İstanbul Yeşilyurt Çınar Oteli’nden, polis kimlikli, polis yelekli ve telsizli sekiz kişi tarafından Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’la birlikte kaçırıldı ve  4 Haziran 1994’te katledildi. Buldan, eşinin katledildiği  gün erken doğum yaparak ikinci çocuğunu dünyaya getirdi.

Tansu Çiller 4 Kasım 1993’te yaptığı bir konuşmada, “Elimizde PKK’ya yardım eden Kürt iş adamlarının listesi var. Listede 60 kadar isim bulunuyor. Devlet PKK’yla olduğu gibi, PKK’ya mali destek sağlayanlarla da her biçimde mücadele edecektir.” demişti. Pervin Buldan bu cinayetin devlet eliyle yapıldığını belirtmişti.

Bu cinayetten bir yıl sonra Cumartesi Anneleri’ne katıldı; dört yıl boyunca taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı. HADEP’te görev alarak iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.

1999 seçimlerinde HADEP’ten İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı gösterildi, HADEP %10 seçim barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.

“Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kurdu. Dernek kapatılınca 2002’de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) açıldı. Bu kurumda çalışmalar yapan Buldan, derneğin başkanlığını yaptı.

2002 Genel seçimlerinde DEHAP’tan İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olarak gösterildi. DEHAP seçim barajını aşamadığı için bu seçimde de milletvekili olamadı.

2005’te İsviçreli bir hanım girişimci tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Bin umut Adayları adlı blokta yer aldı. Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır’ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girmeyi başardı. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçti.

2011 Genel seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bağımsız adayı olarak tekrar Iğdır’dan milletvekili olarak seçildi.

5 Temmuz 2011’de Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili oldu.

Mart 2008’de, (DTP) Iğdır Milletvekili olarak Iğdır’da düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşma nedeniyle Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Türk Ceza Kanunu’nun 215. Maddesi olan “suç ve suçluyu övme” ve 216/1’inci maddesinde yer edinen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını işlediği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

9 Şubat 2017’de, iki yıla kadar hapis cezası istemiyle oluşturulan davada, Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi tarafınca kovuşturmanın ertelenmesine karar verildi.

23., 24. dönemde Iğdır, 25., 26. ve 27. dönemde ise İstanbul milletvekili olarak seçildi. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerde HDP’den İstanbul 3. Bölgeden 1. Sıra Milletvekili seçildi.

11 Şubat 2018’de Sezai Temelli ile birlikte (HDP) Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı oldu. 23 Şubat 2020’de Mithat Sancar ile birlikte (HDP) Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı oldu. 24 Haziran 2018’de yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde HDP adayı olarak İstanbul’dan aday gösterildi ve seçildi.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!