HDP Cumhurbaşkanı adayında aradığı nitelikler

HDP Cumhurbaşkanı adayında aradığı nitelikleri açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sancar, açıklamasında “Önümüzde seçimler var, bu seçimlerle ilgili de tartışmalar yayılıyor. Bunların merkezinde de partimiz var, partimizin kurduğu ittifaklar var. Ama partimizle ilgili spekülasyonlar da aynı hızla devam ediyor. Bizim ne dediğimize bakmak yerine adeta falcılığa soyunmuş, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tutumumuzun ne olacağına dair senaryolar üretiyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı adayında olması gereken nitelikleri açıklayan Sancar, “Kendi adayımız için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattık. Dünkü MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere sahip bir aday çıkarmak için mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı yoğunlaştırma” ifadelerini kullandı.

Sancar, “Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme mekanizmalarımız açık ve şeffaf bir tarzda çalışmalarına başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gezi tutuklularını, aslında Gezi rehinelerini demek daha doğru. Gezi rehinelerini ve ailelerini yürekten selamlıyorum. Gezi davasında özgürlükleri aylardır gasp edilen sevgili arkadaşlarımız için hemen özgürlük, ülke için hemen adalet ve acil demokrasi taleplerini duyurmak için buradalar. Bu sese ses olmaktan onur duyuyoruz.

Bir selamımız da cezaevi duvarlarının arkasındaki dostlarımıza, yoldaşlarımıza. Şahsi dostlarım olan ama bunun ötesinde birer mücadele insanı boyun eğmeyen bu arkadaşlar; Osman Kavala, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden sizlere de yürek dolusu selam olsun.

Bu iktidar darbeci bir iktidardır. Siyasete darbe yapıyor, basına darbe yapıyor, emekçiye darbe yapıyor, hak arayanlara darbe yapıyor. Bundan daha kapsamlı bir darbeci zihniyet olur mu? Ama hiçbir darbeci zihniyet ve yönetim başarılı olamamıştır. Sadece toplumlara ağır bedeller yaşatmış, ülkede büyük tahtibatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidar da böyle olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları önlemek bizim boynumuzun borcudur.

CUMHURBAŞKANI ADAYININ NİTELİKLERİ

Cumhurbaşkanı adayında aradığımız niteliklerini belirledik, aslında yeni değil bu belirleme. Ama yine de hatırlatıyoruz.

>> Geçiş sürecinin gerekliliklerini yerine getirebilecek, demokratik dönüşümün önünü açabilecek bir aday profili çıkardık.

>> Bir defa güçlü demokrasiden yana olacak cumhurbaşkanı adayı. Yani sadece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerine Parlamenter Sistemi öyle ya da böyle geçirmenin yeterli olmadığını söylüyoruz.

>> Yerel demokrasi ile tamamlanmış güçlü bir demokrasi talep ediyoruz. Parlamenter Sistem talebimiz de bunun içinde yer alıyor. Talebimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin lağvedilmesidir, ilga edilmesidir, bunu talep ediyoruz.

>> Şüphesiz tarafsız ve bağımsız yargı da taleplerimiz arasında yer alıyor. Siyasi dava ve hükümlerin bütün neticleri ile birlikte geçersiz kılınmasını talep ediyoruz. Bir cumhurbaşkanı adayı bunu taahhüt etmeli, güçlül bir şekilde topluma güvence vermeli.

>> Kayyum rejimini değil, halk iradesini tereddütsüz savunacak ve bunun hayata geçmesi için de sorumluluk alacak.

>> Kürt sorununda demokratik çözüme inanacak, bunun gereklerini yerine getireceğine dair bir samimi duruş sergileyecek ve sorumluluk üstlenmeye hazır olacak.

>> Dış politikada barışcıl yolu izlemek, böyle bir cumhurbaşkanı adayı için bizler tarafından vazgeçilmez niteliklerden biridir.

>> Kadına özgürlük ve eşitlik vazgeçilmezimizdir. Bu konuda en ufak bir tereddüte hiçbir şekilde müsamahamız olmaz.

>> Ekonomide adalet kapsamlı bir başlıktır, sosyal adalet bu programın temelidir. Bu da yine bir cumhurbaşkanı adayının savunması gereken bir program olacaktır.

>> Kamu yönetiminde liyakat yine bir başlık. Doğaya, ekolojik sisteme saygılı ve duyarlı olmak da böyle bir cumhurbaşkanı adayı açısından bizler açısından vazgeçilmezdir.

>> Gençler için özgür yaşam konusunda da sadece sloganlar değil, somut programlar ve çok güçlü bir plan ortaya koymasını bekliyoruz.

>> Şüphesiz bütün bunların bir sonucu da demokratik, çoğulcu ve sivil bir anayasayı hedef alarak önüne koymalı.

“İSİM ARAYIŞINI BAŞLATTIK”

Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Kendi adayımız için de bu niteliklere uygun isim arayışını başlattık. Dünkü MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere sahip bir aday çıkarmak için mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı yoğunlaştırma. Şimdi bu yola girdik. Kendi adayımızı çıkarma çalışmalarımızı kamuoyunun bilgisi ve kontrolü, katılımı yöntemiyle yürüteceğiz.

Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme mekanizmalarımız açık ve şeffaf bir tarzda çalışmalarına başlamıştır. (Birgün)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!