esad erdoğan

 İbrahim Kalın: ”Çıkarlar gerektiğinde Erdoğan ve Esad görüşebilir”

Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı 24 TV’de, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Erdoğan’ın görüşme olasılığına dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye Devlet Başkanı Esad ile Erdoğan’ın görüşme olasılığına ilişkin “Yarın öbür gün ülkemizin çıkarları gerektirdiğinde belki bu görüşmede olabilir” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın, “Bizim Suriye konusundaki bakış açımız da belli. Orada şeffaf, uluslararası hukuka uygun, kucaklayıcı ve kuşatıcı, seçim yapmak suretiyle bir hükümetin işbaşına gelmesi, bu iç savaşın sona erdirilmesi ve Suriye’de şartlar olgunlaştığı zaman da Türkiye’deki mültecilerin ülkelerine geri dönmesi” dedi.

Kalın, 24 TV’deki canlı yayında, gündemdeki konulara ilişkin konuştu.

Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir canlı yayında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Erdoğan’ın görüşme olasılığına dair açıklamalarda bulundu.

Kalın, görüşme üzerine şöyle konuştu, “Şu anda böyle bir siyasi zemin yok. Böyle bir arayışın içerisinde değiliz ama Cumhurbaşkanımız hep şunu söyler, ‘Diplomaside kapıyı kapatmak diye bir şey olmaz.’ Kendisinin talimatlarıyla istihbarat başkanı görüşüyorlar, konu bazlı zaten görüşmeler yapıyorlar. Bunu kendisi de bir müddettir söylüyor. Bunun dışında kendisinin bize, ‘siyasi kanaldan görüşmeler yapın.’ tarzında bir talimatı olmadı ama onu bir ihtiyat kaydı olarak koydu.”

Sözcü Kalın, ileriki süreçte görüşme olabileceğine dair mesaj vererek, devamında şunları belitti: “Yarın öbür gün ülkemizin çıkarları gerektirdiğinde belki bu görüşmede olabilir, olmayabilir ama şu anda hemen bugünden yarına böyle planlanmış bir şey yok.

Bizim Suriye konusundaki bakış açımız da belli. Orada şeffaf, uluslararası hukuka uygun, kucaklayıcı ve kuşatıcı, seçim yapmak suretiyle bir hükümetin işbaşına gelmesi, bu iç savaşın sona erdirilmesi ve Suriye’de şartlar olgunlaştığı zaman da Türkiye’deki mültecilerin ülkelerine geri dönmesi. Bunu da Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde yani gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yapmalarını sağlayacak çalışma devam ediyor.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!