Dılşah Ercan Açıklama

Dilşah Ercan, Mersin Saldırısına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Mersin’in Mezitli ilçesinde 26 Eylül akşam saat 22.42 civarında, polisevine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda 1 polis yaşamını yitirdi, 1 polis ise yaralandı. Tece Polisevi’ne yönelik gerçekleşen saldırıda eylemi gerçekleştirenlerden biri olduğu iddia edilen HPG üyesi “Zozan Tolan” kod adlı Dilşah Ercan videolu bir açıklama yaptı.

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Deniz Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne 26 Eylül’de gerçekleştirilen bombalı ve silahlı eylemde bir polis yaşamını yitirmesi, çok sayıda polisin yaralanması ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eylemi HPG’li Dilşah Ercan’ın (Zozan Tolan) gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Daha sonra HPG tarafından yapılan açıklamada saldırıyı gerçekleştirenlerin “Sara Tolhildan” kod adlı Şırnak doğumlu Dilara Ürper ile “Rûken Zelal” kod adlı Rojava Kamışlo doğumlu Emel Feremez Hisên olduğu aktarılmıştı.

ANF’de yayınlanan açıklamada, Ercan gazetecilik yaparken tutuklanmasının ardından örgüte katıldığını ve “görevinin başında” olduğunu duyurdu.

Ailenin ikamet ettiği Mersin’deki evlerine yönelik yapılan baskında, Ercan’ın babası, annesi, 3 ağabeyi, 3 ablası ve eşlerinin de aralarında olduğu 22 kişi gözaltına alındı. Günlerce gözaltına tutulan Dilşah Ercan’ın ailesiyle birlikte 12 kişi, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

DILŞAH ERCAN: ”DEMOKRATİK SİYASET OLANAKLARI ORTADAN KALKTI”

Tece Polisevi’ne yönelik gerçekleşen saldırıda eylemi gerçekleştirenlerden biri olduğu iddia edilen HPG üyesi “Zozan Tolan” kod adlı Dilşah Ercan videolu bir açıklama yaptı.

Fırat Haber Ajansı (ANF) HPG’li Dilşah Ercan’la konuştu. Ercan, şunları söyledi: “Ben gazetecilik çalışmaları yaparken yakalandım. Bu, doğrudur. Fakat AKP-MHP faşist rejiminin uygulamaları Türkiye ve Kurdistan’da halka gerçekleri anlatma ve bunun yasal-demokratik bir mücadelesini yürütme olanaklarını ortadan kaldırmıştır. Bu gerçek temelinde birçok Kurdistanlı genç bu faşist rejimle hesaplaşmak için dağa çıkmakta. Ben de onlardan birisiyim.’’ dedi.

SÜLEYMAN SOYLU: ”AMERİKA MERKEZLİ”

HPG’nin eylemi yapanların isimlerini açıklamasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra “Teşhisi taksici yaptı” açıklamasında bulundu. Süleyman Soylu, önceki gün eylemin “Amerika merkezli” olduğunu aktarmış, HPG’lilerin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Minbic kentinden paraşüt ile Tarsus’a geldiğini ifade etmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada Mersin’deki polisevi saldırısını gerçekleştiren kadınların motorlu paraşütle Minbic’ten Tarsus kıyılarına geldiğini kaydederek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00’a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler.

Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, ‘Şu eylem yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz.’ Dün. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok güzel bir cevap verdi, İstihbarat Teşkilatımız. ‘Siz ilk önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz.’ diye.”

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!