MUQADES AGIRÎ

MUQADES AGIRÎ KİMDİR

Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimine kadar  Tutak ilçesinde okudu. Dicle Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü,  ailevi sorunlardan dolayı  yarıda bırakmak  zorunda kaldı.  Okumayı çok sevdiği için okumak ve eğitim, hayatının en önemli parçasını oluşturdu hep. Kısa bir aradan sonra bu sefer Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Turizm işletmeciliği bölümünü bitirdi.  Daha sonra Anadolu Üniversitesinde Muhasebe ve Finansman bölümünden mezun oldu. Artuklu Üniversitesinde Kürt Dili ve Kültürü üzerine yüksek lisansını tamamladı.  Aynı üniversiteden Pedagojik Formasyon derslerini aldı.

Çeşitli şehirlerde ortaokullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Kendisi okumak için büyük zorluklar  sarf ettiği için, kız çocuklarının okuması için projelerde yer aldı. Bu projeler çerçevesinde uzun yıllar,  üniversiteye hazırlık için, kız çocuklarına gönüllü  özel dersler verdi.

Yazılarında özellikle kadının ailedeki ve toplumdaki misyon ve önemine  vurgu yapmaktadır.  Ona göre kadın, toplumda anne, eş, kardeş gibi önemli ve kutsal rollere sahiptir. Ve en önemlisi insanın ilk öğretmeni annesidir. Ona göre, ilerici bir toplumun yegane temeli, kadının eğitimli ve duyarlı bir birey olmasıdır.

Şiirlerindeki temalarda genelde kadının derin duygusal yönü göze çarpar.  Muqades Agirî’nin çeşitli internet sayfalarında yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca öykülerde kaleme alan Muqades Agirî şu an İsveç’de yaşamını sürdürmektedir.

Şimdiye kadar çıkan kitapları şunlardır:  

-İlk şiir kitabı Dilê Kûvî  2016 da yayımlandı.

-İkinci şiir kitabı Hestên Xalî 2021 temmuz ayında yayınlandı.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!