GULGEŞ DERYASPÎ

GULGEŞ DERYASPÎ KİMDİR

Gulgeş Deryaspî, 1978 yılında Bitlis’in Tatlıkaynak köyünde doğdu. Beş yaşına kadar Bitlis’ te yaşayan Deryaspi, 80 darbesiyle beraber Bitlis ilinde imam olan babasının sürgün edilmesiyle Erzurum’un Narman ilçesinin Otlutepe köyüne sürgün edildi. Emekli olup 84’te köylerine geri döndükten sonra 94 te yaşadıkları politik baskıdan kaynaklı Tatvan’a taşındılar.

Köy ilkokulundan mezun olan Deryaspî, 96′ da evlendi, hala evli ve 3 çocuk annesi. Uzun yıllar eğitimine ara veren Deryaspî, açık öğretimle ortaokul ve lise diplomalarını aldıktan sonra üniversite sınavına (2015) girdi ve Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatına yerleşti. Aynı dönemlerde pedogoji formasyon eğitimini de aldı.

2019 yılında, terör örgütü üyeliğinden tutuklanıp cezaevine gönderildi. Aynı dosyadan 6 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı.

Pek çok dergi ve gazete de yazı ve makaleleri bulunan Gulgeş Deryaspî, şu anda (2020) Bitlis Eren Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı okumaktadır. Kürtçenin lehçelerinin yanısıra, Farsça ve Türkçeyi de iyi derecede bilmektedir.

Eserleri:

-Tariya Bi Tav, Do Yayınları. 2010, İstanbul.

-Xezal, J&J Yayınları, 2013, İstanbul.

-Ez Ne Ez İm, Sancı Yaınları, 2019, İstanbul.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Christoph Meckel Kimdir

Christoph Meckel, 20 Eylül 1935’te Almanya’nın Weimar kentinde doğdu. II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!