BARAN ZEYDANLIOĞLU

BARAN ZEYDANLIOĞLU KİMDİR

Baran Zeydanlıoğlu, 1972 yılında Bitlis, Tatvan’da doğdu. Lise öğrenimi İsveç’te ve Turizm Yüksek Okulu’nu da İngiltere’de tamamladıktan sonra Turizm sektöründe birçok ülkede uzun yıllar çalıştı.

2006 yılında Bitlis’e dair yabancı arşiv ve belge araştırma çalışmalarına başladı. Bu araştırmalar sırasında yoğunlaştığı Doğulu ve Batılı seyyah anlatımlarını 2013 yılında derleyip, farklı dillerden çevirerek çeşitli internet sitelerinde ve Türkiye’deki konferanslarda paylaştı.

Bitlis ve civarına dair seyyah anlatımlarını, kendi makale ve derlemeleri ile birleştirerek Seyyahların Anlatımlarıyla Bitlis ve Ahalisi adıyla ilk kitabı olarak Haziran 2019’da yayımladı. Yazarın İngilizceden Türkçeye çevirdiği Charles Wells’in Bir Kürd Prensi Mehemed adlı romanı, Zeydanlıoğlu’nun ikinci kitap çalışması olarak 2020 yılında kitabevlerindeki yerini alırken, 1880 sonbaharında vuku bulmuş Şeyh Ubeydullah hadisesine dair kitabı da ‘Batılı Kaynaklarda Şeyh Ubeydullahê Nehrî Hareketi” adı ile 2021 yazında okuyucuları ile buluşmuştur. 1988 yılından beri İsveç’te yaşayan Zeydanlıoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Tahir Sarıkaya

Tahir Sarıkaya Kimdir, Hayatı

Sunucu Tahir Sarıkaya, 1977 senesinde Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyaya geldi. Tahir Sarıkaya 2003 ve 2011 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!