FEYSEL ÖZDEMİR

FEYSEL ÖZDEMİR KİMDİR

Yazar, şair ve derlemeci.

1967 yılında Siirt Kurtalan’a bağlı Sîya ( Bağlıca ) köyünde dünyaya geldi. 1978 yılında ilkokulu bitirdi, aynı dönemde babası ona Arapça din dersleri verdi, ardından medreselerde okudu. 1985 yılında medreseyi bitirip icazet aldı. Bir süre imamlık yaptıktan sonra, imamlığı bırakıp inşaatlarda işçilik yapmaya başladı. 1992 yılında, yurtseverliğinden dolayı, örgüt üyesi olduğu iddiasıyla hapse girdi. 9 yıl 4 ay hapis yattıktan sonra 2002’de dışarıya çıktı.

Feysel Özdemir, hapisteyken edebiyat ve yazarlık çalışmalarını ilerletti. İçerideyken birçok Kürtçe eser yazıp el yazmaları halinde dışarı gönderdi. Fakat devlet yetkilileri yakaladıkları el yazmalarına el koydu. Her ne kadar ele geçirilenler olduysada bunlardan bazıları kurtarıldı. Serbest bırakıldıktan sonra eserlerinin üstünde yeniden çalışmaya başladı. Yurtsever bir ailenin çocuğu olduğundan dolayı küçüklüğü klasik kürt edebiyatı okumakla geçti. Daha çocuk yaşta iken Ehmedê Xanê, Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran ve Cegerxwîn in kaside ve şiirleriyle tanışmış ve kürt edebiyatına ilgi göstermiştir.

2014-2016 yılların da Kürt Yazarlar Derneği’nin yönetiminde yer aldı aynı zamanda derneğin Batman temsilciliğini de yaptı. 2019’da DTK’den dolayı yine cezaevine girdi. 6 ay kaldıktan sonra tahliye oldu ve daha sonra bu dosyadan beraat etti. Bir çok dergi ve gazetede yazıları yayınlandı. Ailesiyle birlikte Batman’da yaşamaktadır. Şu an Mezopotamya Yazarlar Derneği’nin Batman temsilciliğini yapmaktadır. Bunun yanı sıra PENa KURD üyesidir. Batman da Kürt dili ve edebiyatı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Eserleri:

Folklor:

Rûpelên Binaxkirî ( Toprağa Gömülen Sayfalar), J&J Yayınları, 2013.

Roman:

Evîna Rojdayê (Rojda’nın Aşkı), J&J Yayınları, 2014.

Öykü:

Dadgeha Evînê (Aşk Mahkemesi), J&J Yayınları, 2016.

Şiir:

Şaneşîna Dil (Gönül Balkonu), J&J Yayınları, 2016.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Sürrealizm nedir neyi amaçlar?

Sürrealizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve bilinçaltının serbestçe ifade edilmesini amaçlayan bir sanat ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!