NURGÜL ŞAHBALLI

NURGÜL ŞAHBALLI KİMDİR

Sanatçı, 8 Nisan 1972 tarihinde Gaziantep’te  dünyaya geldi.

Halk Müziği sanatçısı Nurgül Şahballı’nın ailesi, aslen Maraşlıdır.

İlkokul öğrenimini Adana’da, ortaokul ve lise öğrenimini de Almanya’da tamamladı. 

Halk Müziği’nin çınarlarından, Halk Ozanı Aşık Hilmi Şahballı’ nın en büyük kızıdır.

Nurgül Şahballı, müzik yaşamına 1990 senesinde babası Hilmi Şahballı sayesinde başladı.

Hilmi Şahballı’nın yurt içi ve yurt dışında katıldığı aşık atışmalarını, çocuk yaşından bu yana hiç kaçırmadı.

Nurgül Şahballı, Türkiye’nin çok bilinen halk ozanlarıyla beraber çalışma imkanını buldu.

Aşık Reyhani, Arif Sağ, Aşık Murat Çobanoğlu, Aşık Gül Ahmet Yiğit, Ali Kızıltuğ, Aşık Mahzuni Şerif, Aşık İsmail Azer, Nuri Çırağı, Ozan Yusuf Polatoğlu, Aşık Şeref Taşlıova, Ozan Nihat, Aşık Orhan Üstündağ, Ozan Ahmet Baydaroğlu, Ozan Arif, Aşık Maksut Feryadi gibi Türkiye’nin önemli halk ozanlarının ortamında büyüdü.

 Çocuk yaşta halk ozanlarından aldığı ilhamla türkülere gönül veren Nurgül Şahballı, Ahmet Kaya’nın “Başım Belada” isimli şarkısına vokallik  yapmıştır.

Türk Halk Müziği’nin güçlü yorumcusu Nurgül Şahballı, ilk albümü Sevda Yası’nı 1992 senesinde, Volkan Gibiyim isimli albümünü 1993 senesinde piyasaya çıkardı.

Hilmi Şahballı; çıkarılan iki albümden sonra, kızı Nurgül Şahballı’dan müziğe ara vermesini istedi.

 Babasının sanatçı olmasına izin vermemesine kızan Nurgül Şahbalı, gecici bir süre Garanti Bankası ve Tekfen’de yönetici asistanlığı yaptı; fakat sanatından hiç kopmadı. 

Bir taraftan yönetici asistanlığı yaparken, öte taraftan da babasından gizli bir şekilde müzik eğitimleri almayı sürdürdü. 

Türk Sanat Müziğinin ilk özel konservatuarlarından, Boğaziçi Musiki Vakfı Kurucusu Şef Sözer Yaşmut’tan şan ve nota dersleri alan Nurgül Şahballı, azmi, çalışkanlığı ve güzel sesiyle vakfın en gözde öğrencisi oldu.

 Sözer Yaşmut, düzenlenen her konserde Nurgül Şahballı’ya solistlik yaptırıyor, onun gelecekte çok iyi bir yorumcu olacağına yürekten inanıyordu.

Nurgül Şahballı babasının sanatçı olmasını istemediğini, bir ders sırasında hocasına anlattı. Öğrencisinin üzüntüsüne ortak olan Sözer Yaşmut, 2002 senesinde Nurgül Şahballı’nın mesleki kariyerine yön verecek bir organizasyon gerçekleştirdi. 

Boğaziçi Musiki Vakfı adına bir konser organizasyonu düzenleyen Sözer Yaşmut; Hilmi Şahballı’ya gidip kızının kendisinden Türk Sanat Musikisi eğitimi aldığını, çok büyük konser organizasyonu düzenlediklerini, bu konserde de solistin Nurgül Şahballı olduğunu anlatıp, Hilmi Şahballı’yı kızının konserine davet etti. 

Dönemin mülkü amir ve müzik üstatlarının da katıldığı konsere katılan Hilmi Şahballı, kızının müthiş sahne performansından aldığı tepkiden çok etkilendi, kızına birlikte çalışma şartını getirerek yasak kararından vazgeçti.

Yasak kararının kaldırılmasının ardından babasıyla beraber 2005 senesinde “Gülüver” isimli albüm çalışmalarına başladı. 

Müzik üstadı aranjör Mustafa Budan ile çalışan Nurgül Şahballı, “Gülüver” albümünü Karacaoğlan HŞB etiketi ile piyasaya çıkardı. 

Babası Hilmi Şahballı ile birlikte Türkiye ve dünyanın çeşitli şehirlerinde konserler veren Nurgül Şahballı, kısa zamanda konser organizasyonlarının aranan solisti oldu. 

Hilmi Şahballı ile birlikte baba kız yaptığı TV programları, geniş kesimlerin beğenisini kazandı.

Nurgül Şahballı 31 Temmuz 2010 yılında gazeteci Eyüp Koçak ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten 1 çocuk sahibi oldu. 

Bir süre albüm çalışmalarına ara veren Nurgül Şahballı, Koçak soyadını alsa da, sanat yaşamında sanatçı adını kullanmayı sürdürdü.

 Sanatçının 2010 senesinden bu yana albüm ve konser çalışmalarının menajerliğini eşi Eyüp Koçak yapmaktadır.

 Nurgül Şahballı Koçak, 2006-2010 yılındaki stüdyo kayıt çalışmalarını, 2016 senesinde “Görmezden Gelme” isimli albümünde topladı. 

Daha sonra 2018 senesinde “Ela Gözlüm” adlı albümünü, 2020 senesinde Bir De Nurgül’den Dinleyin isimli albümünü sevenleriyle buluşturdu.

2020 senesinde kendi tarzının dışındaki ilk albümü olan Yanlış Adres ile sevenlerine “merhaba” diyen Şahballı, bu farklı albümle bir çok kesimden olumlu tepki aldı.

 31 Temmuz 2021 tarihinde “Merhaba” isimli albümünü sevenleriyle buluşturan Nurgül Şahballı ulusal yerel radyo ve televizyon kuruluşlarında programlar hazırlayıp sunmaya devam etmektedir.

Albümleri:

Sevda Yası – 1992

Volkan Gibiyim – 1993

Gülüver – 2005

Görmezden Gelme -2016

Ela Gözlüm – 2018

Bir De Nurgül’den Dinleyin-2020

Yanlış Adres – 2020

Merhaba-2021

Televizyon Programları:

Türkü Pınarı (Art Avrasya -2006)

Türkü Pınarı (Akdeniz TV-2010)

Her Yol Hakka Gider (ART Akdeniz TV)

Türkü Pınarı (Vatan TV-2020)

Müzik Kervanı (Lider TV-2020)

Radyo Programları:

Müzik Kervanı (Radyo Secen-2020)

Türkü Kervanı (Lider TV ve Radyo-2020)

Besteleri:

Karadeniz

Asker Türküsü

Dert Döktüm Bağlamaya

Halay

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Alexandra Bokyun Chun Kimdir Hayatı

Güney Koreli-Amerikan oyuncu ve yapımcı Alexandra Bokyun Chun, 11 Şubat 1967 tarihinde dünyaya geldi. 1999 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!