Özlem Mekik Kimdir, Hayatı

Özlem Mekik, 28 Temmuz 1981 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.
İlkokul öğrenimini 50. Yıl Ahmet Merter İlkokulu’nda, ortaokul öğrenimini Kemal Hasoğlu Ortaokulu’nda ve lise öğrenimini Kemal Hasoğlu Lisesi’nde gördü.

Üniversite öğrenimini de İstanbul Üniversitesi Tur Operatörlüğü ve Seyahat İşletmeciliği bölümünde gördü.

Gastronomiye, mutfağa ve lezzete olan düşkünlüğünden, yemek yapma sevgisi, yeni tatlar keşfetmek, kendi reçetelerini oluşturabilmek için 2001-2002 seneleri arasında İngiltere ve İtalya’ya gidip gastronomi alanında mutfak kültürlerini araştırmak, öğrenmek ve yeni reçeteler oluşturabilmek için eğitimler aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’nin en büyük Franchaise veren firmasında eğitim müdürü oldu.

Aynı firmada başarılı kariyerinden ötürü operasyon müdürü oldu.
Dünyanın önemli sandviç zincirlerinden birisinde operasyon müdürü olarak göreve başladı.

2003 senesinden itibaren 100’den fazla restoran zincirlerine ve restoranlara konsept ve menü danışmanlığı yaptı.
2004 senesinin sonunda zincirin ilk halkası olan ve Türkiye’nin ilk “Yeni Nesil” fasıl eğlence merkezi olan Levent Ziyade Fasıl’ı kurdu.

Levent Ziyade Fasıl, Türkiye’de o dönem kurulan ilk yeni nesil fasıl mekanı ününe sahiptir.
En iyi eğlence, en iyi fasıl ve en iyi eğlence alanlarında 6 farklı ödüle değer görülen Ziyade Fasıl, şef Özlem Mekik’in kariyerinin yükselişindeki ilk basamağıdır.

Başarılara doymayan Ziyade Fasıl, ikinci şubesiyle 2010 senesinde Suadiye’de açıldı.
Dünyanın en önemli Hollywood yıldızlarını ağırladı.

Başarıdan başarıya koşan ve her geçen gün hizmet alanını genişleten Ziyade Fasıl ve Özlem Mekik, 2019 senesinde restoran zincirlerini kurmaya başladı.

Son olarak Kozyatağı Hilton Oteli içinde bulunan Ziyade Fasıl’da misafirlerini ağırlamaya ve lezzetlerini doyumsuzlaştırmaya devam etmektedir.

Yurt dışında aldığı eğitimlerini harmanlayarak İspanyol mutfağından esin alan ve Dünyada Türk mutfağının eşsiz lezzetlerine yeni bir anlayış katarak oluşturduğu “La Rica” Bodrum’da Şef Özlem Mekik önderliğinde, 2019 senesinde kuruldu.

Menüsü olmadan yalnızca şefin “Tarladan Sofraya” ya da “Denizden Sofraya” konseptiyle misafirlerinin karşısına çıkan La Rica ilk şef restoranı özelliği taşımaktadır.

Adını hızla dünyaya ve Türkiye’ye yayan kadın şef Özlem Mekik, mesleğinin 10.yılını tamamladıktan sonra bilgi ve deneyimlerini aktarmak için internet bloglarında yazmaya başladı.

İlerleyen süreçte yazılarının çok okunmasından dolayı ulusal gazetelerden birisi olan Milliyet Gazetesi’nin Lezzet ekinde hem genel yayın yönetmenliği hem de yazarlık yapmaya başladı.

Türkiye’nin en önemli gastronomi dergisi olan Sofra dergisinde yemek kültürü üzerine yazılar kaleme aldı ve yemek tarifleri verdi.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!