Ralph Bakshi Kimdir

Ralph Bakshi (d. 29 Ekim 1938), Kırımçak kökenli Amerikalı film yönetmeni. 1972 yılından 1994 yılına kadar beş tanesini kendisinin yazdığı dokuz filmi yönetti.

Bakshi , Hayfa’ya göç eden ancak 1939’da Brooklyn’e taşınan Kırımlı bir aileden geliyordu .

1967’de Bakshi, Paramount Cartoon Studios’un yapımcısı ve yönetmeni oldu.

Kedi Fritz çizgi romanının animasyon versiyonu olan ilk uzun metrajlı filmi 1972’de gişe rekorları kırmıştı.

Film kült statüsüne ulaştı, ancak yazar Robert Crumb, eserinin film uyarlamasından açıkça uzaklaştı.

Atölyesinden Black America temalarına ayrılmış diğer iki yetişkin animasyon filmi Heavy Traffic (1973) ve Coonskin (1974) büyük beğeni topladı.

1977’de JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nin ilk sinema versiyonunu , karmaşık rotoskoplama sürecini kullanarak animasyon filmi olarak çekti : gerçek oyuncular filme alındı ​​ve ardından kare kare çizildi.

Film mali bir başarıydı ancak film eleştirmenlerinden karışık eleştiriler aldı.

Bakshi, birkaç filmde animasyon ve gerçek film sahnelerinin bir karışımını denedi; Bunlar Heavy Traffic’te görsel olarak hala ayrılmışken , Brad Pitt 1992’de Cool World’de animasyonlu bir ortamda gerçek bir oyuncu olarak rol aldı.

Bakshi, son yıllarda öncelikle ABD televizyonu için çalıştı ve 1997’de Spicy City adlı kısa ömürlü bir televizyon dizisi yaptı.

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!