Darren Aronofsky Kimdir

Darren Aronofsky, (d. 12 Şubat 1969; Brooklyn, New York) Amerikalı film yönetmeni, senarist, yapımcı ve çevre aktivisti.

Gerçeküstü filmleriyle seyirci topladı ve görüntü yönetmeni Matthew Libatik, kurgucu Andrew Weisblam ve besteci Clint Mansell ile yaptığı işbirlikleri ile tanınıyor.

Filmleri sık sık tartışmalara neden oldu ve genellikle şiddet içeren üzücü, hüzünlü temalarıyla tanınıyor.

“1998’den 2014’e kadar Aronofsky’nin altı filminin temaları arasında mükemmellik arayışı, mutluluk arayışı, aşk özlemi, şöhretin sarhoşluğu, yabancılaşmanın ıstırabı ve sorumluluğun ağırlığı yer alıyor.”

Aronofsky, Harvard Üniversitesi’nden film ve sosyal antropoloji bölümünden mezun oldu ve Amerikan Film Enstitüsü’nde yönetmenlik eğitimi aldı.

Tez filmi Süpermarket Temizliği’nin öğrenciler arasında Oscar finalisti olmasının ardından birçok film ödülü de kazandı.

Aronofsky’nin gerçeküstü bir psikolojik gerilim filmi olan ilk filmi “Pi” Kasım 1997’de çekildi. Sadece 60.000 $’lık sınırlı bir bütçeyle çekilen ve Sean Gullett’in oynadığı film, Artisan Entertainment’a 1 milyon $’a satıldı ve 3 milyon $’ın üzerinde hasılat elde etti; Film, Aronofsky’ye 1998 Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Bağımsız Ruh Ödülü’nü kazandırdı.

Aronofsky’nin bir sonraki psikolojik filmi “Requiem for a dream”, Hubert Selby’nin aynı adlı romanından uyarlandı.

Film olumlu eleştiriler aldı ve Ellen Burst, filmdeki performansıyla Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Aronofsky, 2. Dünya Savaşı korku filmi Below’un senaryosunu yazdıktan sonra üçüncü romantik bilim kurgu filmi The Fountain’ı çekmeye başladı.

Karışık eleştiriler alan film, gişede istenilen başarıyı elde edemese de o zamandan beri kült film listelerinde yer alıyor.

Dördüncü spor filmi The Wrestler, eleştirmenlerce beğenildi ve Mickey Rourke ve Marisa Tomei yıldızlarıyla Oscar adaylığı kazandı.

2010’da Aronofsky, The Fighter’ın baş yapımcılığını üstlendi ve beşinci uzun metrajlı psikolojik korku filmi Black Swan daha çok eleştirel beğeni topladı; En iyi senaryo ve en iyi yönetmen dallarında Oscar’a aday gösterilirken, Natalie Portman filmdeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Aronofsky, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve Amerika Yönetmenler Birliği Ödülü’ne aday gösterildi.

İncil’den ilham alan altıncı filmi “Noah” 28 Mart 2014’te sinemalarda gösterime girdi.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!