Roscoe Arbuckle Kimdir

Roscoe Conkling “Fatty” Arbuckle, (24 Mart 1887 – 29 Haziran 1933) sessiz sinema döneminin en ünlü isimlerinden biri olan Amerikalı komedyen, yönetmen ve senaryo yazarı.

Genişleyen figürü nedeniyle aldığı “Şişman” lakabından nefret ediyordu , ancak bunu bir sahne adı olarak kullandı. Fatty Arbuckle, sessiz sinemanın en büyük yıldızlarından biriydi .

Arbuckle, Mary (1848-1898) ve William Goodrich Arbuckle’ın (1850-1920) altı çocuğundan biri olarak Smith Center, Kansas’ta doğdu.

Annesinin ölümünden sonra babası Mollie E. Gordon (1858–1932) ile evlendi. Bu birliktelik, Roscoe Arbuckles’ın iki üvey kardeşini üretti.

Vodvil tiyatrolarında birkaç yıllık sahne deneyiminden sonra Los Angeles’a gitti ve Temmuz 1909’da film stüdyosu Selig Polyscope Company ile bir sözleşme imzaladı .

Ancak 1913’e kadar kısa filmlerde yalnızca birkaç kez gösterildi. Zaten 1908’de, 6 Ağustos’ta, Minta Durfee Arbuckle olarak tanınan sessiz sinema oyuncusu Araminta Estelle Durfee ile evlendi.

Kısa bir yoldan sonra Carl Laemmle’ın Universal Pictures yükselişine 1913’te eşiyle birlikte katıldığı Mack Sennett’in Keystone Stüdyolarında başladı.

Orada şöhreti, 1912’den beri devam eden polis şakası dizisi Keystone Cops’ta rol aldığında başladı . Dizi, Charlie Chaplin de dahil olmak üzere 1917’ye kadar Mack Sennett tarafından üretildi.

Ağırlığına rağmen dinamik oyunculuk yeteneğine sahip olan Arbuckle, özellikle sevdiği araba kovalamacaları, komik resimler ve turta kavgalarıyla coşkulu ve şakşak komedileriyle tanındı .

1917’de Arbuckle, Buster Keaton’ı keşfetti , ona filmlerinde roller verdi ve onu bir yıldız yaptı.

İki oyuncu, Arbuckle’ın sonraki yaşam trajedisinin sarsamayacağı kadar yakın bir dostluk kurdu.

Bu son derece başarılı profesyonel yıllar, özel ve sağlık sorunlarının gölgesinde kalmıştı: Arbuckle, çekimler sırasında sık sık kendini yaraladı, çalışabilmek için güçlü ağrı kesiciler aldı ve bu nedenle bir morfin bağımlılığı gelişti ; ayrıca aşırı alkol tüketimi eğilimi vardı. Her ikisi de özel hayatına ağır basıyordu.

1921’de Arbuckle şöhretinin zirvesindeydi. Paramount’a imza attı, yılda 1 milyon dolardan fazla kazanan ilk aktördü – daha önce hiçbir stüdyo bir yıldıza bu kadar para ödememişti .

Amerika İşçi Bayramı’ndan önceki Cumartesi olan 3 Eylül’de yoğun programına ve prodüksiyon programına ara verdi ve iki arkadaşı Lowell Sherman ve Fred Fischbach ile üç günlüğüne San Francisco’ya gitti .

Üçlü, St. Francis Hotel’e yerleşti ve 5 Eylül Pazartesi günü bir İşçi Bayramı partisi düzenlemeye karar verdi. Biri 30 yaşındaki aktris Virginia Rappe olan birkaç kadını davet ettiler, parti sırasında aniden ciddi bir şekilde hastalandı.

Çağrılan otel doktoru yalnızca güçlü bir alkol zehirlenmesi tespit etti. Ancak, üç gün sonra mesane yırtılmasının neden olduğu peritonitten öldü .

Virginia Rappe’nin arkadaşı Maude Delmont daha sonra olaya karışması için Arbuckle’a şantaj yapmaya çalıştı.

Ancak Arbuckle, sorumlu olmadığına ikna oldu ve şantajı kabul etmedi. Delmont daha sonra Arbuckle’ın avukatlarından para almak için polise suçlayıcı ifade verdi. Ancak bunun ardından olay kontrolden çıkarak bir skandala dönüştü.

Politik olarak hırslı San Francisco Bölge Savcısı Matthew Brady davayı üstlendi ve Arbuckle’ı soruşturmaya başladı.

Bir basın açıklamasında, aktörü Virginia Rappe’e tecavüz etmekle veya ona tecavüz etmeye teşebbüs etmekle suçladı, buna bir şampanya veya Coca-Cola şişesi olduğu söylenen bir nesneyi ona soktu veya sokmaya çalıştı. Ne de olsa, hatırı sayılır vücut ağırlığıyla onu ezdiği söyleniyor. Brady , beklenen muhteşem mahkeme davasıyla valiliğe giden yolda daha iyi şanslar elde etmeyi umuyordu .

Ancak ölülerin otopsisi farklı bir sonuca vardı: Eylemi gerçekleştiren doktor, kurbanın tecavüze uğradığını kanıtlayamadı ve herhangi bir şiddet izine rastlanmadı.

Öte yandan merhumun rahatsızlandığı öğrenildi. Alkol içtiğinde daha da kötüleşen kronik sistitten muzdaripti. Yine de, Hollywood partilerinde aşırı içki içmesiyle tanınıyordu.

Mahkeme duruşması öncesinde ve sırasında, Arbuckle olayların kendi versiyonunda ısrar etti: Rappe’yi banyoda yardım isterken ve kusarken buldu. Yatağa gitmesine yardım etti ve onunla ancak on dakika kadar yalnız kaldı.

Şüphe somut olmasa da, Brady suçlamayı sürdürdü. Duruşmanın başında Arbuckle aleyhindeki deliller çok zayıftı. İddia makamının asıl tanığı Maude Delmont son derece mantıksız görünüyordu. Bir gasp davasında suç ortağı olmak da dahil olmak üzere birçok kez suç faaliyetlerine zaten karışmıştı. Görünüşe göre müfettişlerin yoğun baskısı altında başka ifadeler oluşturuldu ve mahkumiyet için yeterli değildi.

Ancak olumsuz gazete haberleri nedeniyle Arbuckle’ın kamuoyundaki itibarı büyük zarar gördü.

Duygular ona karşı döndü ve yayıncı William Randolph Hearst , Hollywood’un “ahlaksızlığını” kınamak için kamu yararını kullandı.

14 Kasım’dan 4 Aralık 1921’e kadar olan ilk duruşma, jüri anlaşamadığı için sonuçsuz kaldı; on kişi beraat etti, ikisi suçunu kabul etti.

11 Ocak’tan 3 Şubat 1922’ye kadar olan ikinci duruşmada, sekiz jüri üyesi suçlu oyu verdi ve yalnızca dört jüri üyesi beraat etti. 13 Mart’tan 12 Nisan 1922’ye kadar olan üçüncü duruşmada yargıç, suçlamayı cinayetten adam öldürmeye çevirdi. Yarım saatten az süren tartışmanın ardından jüri , Arbuckle aleyhindeki iddiaların temelsizliğini vurgulayarak oybirliğiyle beraat kararı verdi.

Beraata rağmen, Fatty Arbuckle’ın harika kariyeri kötü bir şekilde sona ermişti.

Basın ona pek sıcak bakmadı ve kişisel trajedisi Hollywood’a ve film endüstrisine gölge düşürdü.

Uzun duruşma sırasında, ruh hali keskin bir dönüş almıştı: ülke çapındaki moral gözlemcileri örgütlenip Arbuckle’ın idam edilmesi için çağrıda bulundular, stüdyo patronları arkadaşlarından ondan uzaklaşmalarını ve onu alenen savunmamalarını istedi.

Sadece Buster Keaton karşı koyabildi ve Arbuckle’a tanıdığı en düzgün insanlardan biri dedi.

Yıllar geçtikçe Arbuckle’ın aslında masum olduğu görüşü daha da yaygınlaştı; yine de ona pek yardımcı olmadı.

27 Ocak 1925’te Araminta Estelle Durfee, onu kötü niyetle terk ettiği için Paris’te boşadı.

Ancak 16 Mayıs 1925’te Doris Deane (1901-1974) ile evlendi.

Film işine geri dönme girişimleri başarısız oldu ve alkol ve eroin bağımlısı oldu .

Arkadaşı Buster Keaton, onu film yapımlarında çalıştırarak ona yardım etmeye çalıştı, ancak çok az başarılı oldu.

William B. Goodrich takma adı altında , Educational Pictures film stüdyosu için birkaç animasyon filmi yönetti..

Ancak, giderek daha zor ve sinirli hale geldi. 1929’da ikinci evliliği de bozuldu.

1931’in başlarında, Jack L. Warner ona New York’ta Vitaphone ses işleme kullanılarak çekilecek toplam altı kısa komedi için bir sözleşme teklif ettiğinde Arbuckle bir ışık gördü .

Arbuckle, tanınmış adıyla görünmesine bile izin verildiği için imzaladı. 21 Haziran 1931’de üçüncü evliliği olan Addie Oakley Dukes McPhail (1905–2003) ile evlendi. 28 Haziran 1933’te son film bitti ve Warner Brothers ile yeni bir sözleşme imzalandı.

Birkaç saat sonra Roscoe Fatty Arbuckle kalp yetmezliğinden öldü.

Buster Keaton, kırık bir kalpten öldüğü konusunda ısrar etti.

Ceset yakıldı ve küller Addie McPhail tarafından Pasifik’e dağıldı .

Arbuckle’ın California , Culver City’deki Holy Cross Mezarlığı’na gömüldüğü şeklinde yayılan söylenti yanlıştır .

AYRICA BAKIN

Kübizm karşıtları neyi savunurlar?

Kübizme karşı çıkanlar genellikle şu argümanları ve savunuları öne sürerler: Geleneksel Sanat Anlayışı Gerçekçilik ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!