Charlie Kaufman Kimdir

Charles Stuart Kaufman (19 Kasım 1958) Akademi Ödülü sahibi Amerikalı film yapımcısı, senarist ve yönetmen.

Charlie Kaufman, New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’nda okudu.

Kariyeri bir televizyon dizisi yazarı olarak başladı.

Chris Elliott’ın durum komedisi Get a Life’ın iki bölümünü yazdı, ardından Ned ve Stacy ve The Dana Carvey Show gibi birkaç düzine televizyon dizisi bölümü izledi.

İlk olarak John Malkovich Olmak (1999, Spike Jonze tarafından yönetilen) filminin senaristi olarak uluslararası ilgi odağı haline geldi.

Senaryo 2000 yılında Oscar adaylığı aldı. Daha sonra Michel Gondry’nin ilk kez yönettiği İnsan Doğası’nın senaryosunu yazdı.

Hem Jonze hem de Gondry, zamanın en tanınmış ve yaratıcı müzik video yönetmenleri arasındaydı; ama henüz kısa film yapımlarının ötesine geçmemişlerdi.

Kaufman ile senarist olarak işbirliği, bu başarılı çıkışların ardından devam etti.

Kaufman, Jonze’nin kendisine bir Oscar adaylığı daha kazandıran Adaptation – The Orchid Thief (2002) filminin senaryosunu yazdı.

Chuck Barris’in bir film biyografisinden uyarlanan George Clooney’nin ilk yönetmenlik çalışması Confessions of a Dangerous Mind’ın (2002) senaryosunu da yazdı.

(Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004), Gondry’nin ikinci uzun metrajlı filmi Kaufman yeniden Oscar’a aday gösterildi ve kazandı.

2008’de Kaufman, New York’ta Synecdoche ile film yönetmeni olarak ilk çıkışını yaptı ve 61. Cannes Film Festivali’nde yarışmak üzere davet aldı.

Lionsgate, onu Nisan 2012’de Patrick Ness’in yazdığı Kaos Yürüyüşü romanının film uyarlamasının senaryosunu yazması için tuttu.

Yönetmen olarak ikinci uzun metrajlı filmi, stop-motion animasyon filmi Anomalisa, Duke Johnson ile birlikte yönetildi.

Kısmen Kickstarter kampanya platformundaki bir kitle fonlaması kampanyasıyla finanse edilen filmin prömiyeri Eylül 2015’te Telluride Film Festivali’nde yapıldı.

25 Ocak 2018’de Netflix, Kaufman’ın Iain Reid’in I’m Thinking of Ending Things adlı romanını Reid ve Anthony Bregman ile birlikte Netflix için uyarlayacağını, yazacağını, yöneteceğini ve yapımcılığını üstleneceğini duyurdu. Film, 4 Eylül 2020’de Netflix’te yayınlandı.

2020’de Random House ilk romanı Antkind’i (720 sayfa) yayınladı.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!