Chazz Palminteri Kimdir

Chazz Palminteri (d. 15 Mayıs 1952, New York), İtalyan asıllı Amerikalı oyuncudur.

Ataları Sicilya’dan gelen Palminteri, New York’un Bronx ilçesinde büyüdü.

Theodore Roosevelt Lisesi’nden mezun oldu ve 1973’ten itibaren Lee Strasberg’in Actors Studio’sunda oyunculuk sanatını öğrendi.

1980’lerin başında birkaç oyunda rol aldı, ardından on yılın ikinci yarısında Hill Street Police Department, Matlock ve Fight Against the Mafia gibi televizyon dizilerinde rol aldı.

Palminteri, The Streets of the Bronx ve The Wedding Day oyunlarını yazdı ve daha sonra her ikisini de 1993 ve 1996’da filme alınan senaryolara uyarladı.

Robert De Niro’nun yönettiği ve aynı zamanda başrollerinden birini oynadığı The Streets of the Bronx’un film uyarlamasında Palminteri, gangster “Sonny” rolünü üstlendi.

Ayrıca 1994’te Woody Allen’ın komedi filmi Bullets Over Broadway’de John Cusack ve Dianne Wiest ile birlikte bir gangster rolü üstlendi.

Bu rol için Oscar ve Screen Actors Guild Ödülü’ne aday gösterildi ve ardından Independent Spirit Ödülü ve Sant Jordi Ödülü kazandı.

1995 yılında Bryan Singer’ın The Usual Suspects adlı filminde gizemli çete patronu Keyser Söze’yi arayan gümrük müfettişi Kujan’ı canlandırdı.

1999’da Palminteri, Ricky Tognazzi’nin yönettiği Falcone filminde Giovanni Falcone rolünü üstlendi.

Rizzoli & Isles dizisinde 2010’dan beri tekrar eden bir konuk rolünde yer aldı.

Palminteri, 1992’den beri Gianna Ranaudo ile evli ve iki çocuk babası.

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!