Robert Culp Kimdir

Robert Martin Culp (d. 16 Ağustos 1930 – ö. 24 Mart 2010), Amerikalı oyuncu, metin yazarı ve yönetmen.

Culp, bir avukat olan Crozier Cordell Culp ve eşi Bethel Martin Culp’un (kızlık soyadı Collins) tek çocuğu olarak dünyaya geldi.

Berkeley Lisesi’nden mezun oldu. Okulunda başarılı bir sırıkla atlamacıydı ve 1947 California Eyalet Şampiyonası’nda sporda ikinci oldu.

Culp, Stockton’daki Pasifik Üniversitesi’ne gitti ancak mezun olmadı.

Ayrıca akademik bir derece almadan St. Louis’deki Washington Üniversitesi, San Francisco Eyaleti ve Washington Üniversitesi Drama Okulu’nda okudu.

Bunun yerine oyunculuğa döndü ve New York drama okulu HB Studio’da Herbert Berghof ve Uta Hagen öğretmenleri altında dersler aldı.

1953’teki ilk televizyon çıkışından bu yana Culp, Adventures in the Wild West, Thousand Miles of Dust, No Case for the FBI veya Bonanza gibi çeşitli televizyon dizilerinde rol aldı.

İlk başrolünü 1957 ve 1959’da batı dizisi Trackdown’da Texas Ranger Hoby Gillman olarak aldı.

Culp, belki de en büyük popülaritesini, 1965’ten 1968’e kadar rol aldığı suç dizisi I Spy’daki Kelly Robinson rolüyle elde etti.

Kelly Robinson olarak, Bill Cosby ile birlikte, heyecan verici maceraları esprili bir şekilde yaşayan iki ABD casusundan biriydi.

I Spy’ın başarısının ardından Culp, Natalie Wood’la birlikte oynadığı Oscar adayı dört romantik komedi Bob & Carol & Ted & Alice (1969) ve başrolde oynadığı western In a Saddle With Death (1971) dahil olmak üzere birkaç başrol üstlendi.

Ancak, bir film yıldızı olarak bu aşama oldukça kısa sürdü, 1970’lerde yeniden artan bir şekilde televizyon dizileri ve televizyon filmlerinde yer aldı.

Columbo: Left-Hand Murder (1971), When the Ice Cream Man Comes (1972) ve A Thoroughly Motivated Death (1973) adlı suç dramasında üç kez katil olarak yer aldı .

Lucifer’s Disciple (1990) bölümünde iki katilden birinin kendini beğenmiş babasını oynadı.

1981’den 1986’ya kadar süper kahraman dizisi The Greatest American Hero’da FBI ajanı Bill Maxwell rolünü canlandırdı.

1996’dan 2004’e kadar, Herkes Raymond’u Seviyor sitcomunda Warren Whelan olarak tekrar eden bir yardımcı rol oynadı.

Son film rolü, 79 yaşında yürürken kalp krizi geçirerek ölmeden önce bitirmeyi başardığı The Assignment (2010) dramasındaydı.

Culp, 1967’den 1970’e aktris France Nuyen ve en son 1981’den ölümüne kadar Candace Faulkner ile olmak üzere beş kez evlendi.

Üç erkek ve iki kız babasıydı.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!