Timothee Chalamet Kimdir Hayatı

Oyuncu Timothee Chalamet, 27 Aralık 1995 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, New York’un Manhattan bölgesinde dünyaya geldi.
Tam adı Timothée Hal Chalamet’dir.
Babası Fransız’dır.
Babası Marc Chalamet le Parisien gazetesinin en meşhur sinema eleştirmeni, amerikan sinema yazarları derneği gibi bir oluşumun 15 yıldır başkanıdır.
Annesi de Nicole Flender, Los Angeles’da ultra lüx daire ve filmler için açık set kiralayan bir şirketin genel müdürü, ayrıca eski tiyatrocudur.
Teyzesi Amy Lippman ise senaristdir.
Timothee Chalamet, William T. Sherman Okulu, Booker T. Washington Ortaokulu ve  Fiorello H. LaGuardia Müzik, Sanat ve Sahne Sanatları Lisesi’ni bitirdi.
Lise öğreniminden sonra, Chalamet bir seneliğine Kolombiya Üniversitesi kültürel antropoloji bölümüne girdi.
Ardından New York City’deki Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde Gallatin School of Individualized Study’ye oyunculuk eğitim aldı.
Oyunculuk kariyerine henüz gençken rol aldığı televizyon yapımlarında başladı.
Timothee Chalamet, 2012 senesinde Homeland adlı popüler televizyon dizisinde ve 2014 senesinde Christopher Nolan’ın bilimkurgu filmi Interstellar adlı filmde rol almasıyla tanındı.
Akıcı bir şekilde İngilizce ve Fransızca konuşabilen Timothee Chalamet’in 2023 yılı itibarıyla net değeri 10 milyon dolar civarında serveti bulunmaktadır.
Amerika Birleşik Devleti ve Fransa vatandaşlığına sahiptir.
Fransa’ya taşınan babaannesi Kanadalı idi.
Ti”Call My By Your Name” filmiyle kariyerinde büyük bir ivme kazanan Timothee Chalamet, “Wonka” ve “Dune”daki performansıyla Hollywood’un en gözde yıldızları arasına girdi.
Mothee Chalamet, çocukluğunda 2009 senesinde polisiye drama Law & Order’da bir cinayet kurbanını oynayarak ilk televizyon görünüşünü gerçekleştirmeden önce birkaç reklamda yer aldı ve kısa korku filmleri olan “Sweet Tooth” ve “Clown’”da oynadı.
Bunu televizyon filmi Loving Leah’de (2009) küçük bir rol izledi.
Timothee Chalamet, 2024 senesinde Dune : Çöl Gezegeni Bölüm İki filminde Austin Butler, Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Javier Bardem, Dave Bautista, Christopher Walken, Florence Pugh ile birlikte rol aldı.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!